خوردنی و آشامیدنیقهوهنوشیدنی ها

15 قهوه ای که باید قبل از مرگ بنوشید به همراه روش دم انواع قهوه در خانه

بهترین و متنوع‌ترین قهوه‌هایی که باید در طول عمر خود تجربه کنید

قهوه نوشیدنی محبوب امروز تا همین چند سال پیش جنبه تجملاتی داشت اما امروز به یکی از نوشیدنی‌های روزانه ایرانیان در کنار چای تبدیل‌شده است.
قهوه خواص بسیار زیاد و استفاده‌های گوناگونی دارد که به‌جز تأثیر مستقیم بر بدن ما بر زندگی روزمره ما می‌تواند داشته باشد. ما در این مقاله قصد معرفی چند تا از این خاصیت‌های قهوه، کاربردهای قهوه و درنهایت معرفی 15 نوشیدنی با قهوه را به همراه روش دم آن‌ها را داریم.

مطالب دیگری که شاید به دردتان بخورد
بهترین قهوه اسپرسو
بهترین کاپوچینو
بهترین قهوه ساز

بهترین چای ساز
بهترین آبمیوه گیری

توجه داشته باشید این مقاله یک ماله جامع و بسیار کامل می‌باشد به همین جهت فهرست مطالب گفته شده در مقاله را برای راحتی بیشتر شما قرار میدهیم.

فهرست مطالبی که در مقاله انواع قهوه و روش دم آن ها می‎‌خوانید:

چند نکته در مورد قهوه که نمی‌دانستید

۱ – انواع دانه قهوه

قهوه اولین بار در قرن هجدهم کشف شد. این گیاه بر اساس ارتفاع خاکی که گیاه در آن رشد کرده است به دو نوع کلی عربیکا و روبوستا تقسیم‌بندی می‌شود.
قهـوه عربیکا که حدود ۷۵ درصد از قهوه‌های دنیا را تشکیل می‌دهد، در ارتفاع ۴ هزار تا ۶ هزار متری از سطح دریا رشد می‌کند و بارور می‌شود.
قهوه روبوستا از عربیکا تحمل سرمای بیشتری را دارد و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری رشد می‌کند. کافئین موجود در روبوستا تقریباً دو برابر عربیکا است. اگرچه بو و طعم آن در سطح پایین‌تری به نسبت قهـوه عربیکا قرار می‌گیرد.
گونه نایابی از قهـوه با عنوان لیبریکا وجود دارد که در افریقای غربی رشد می‌کند و درصد کمی از دانه‌های قهـوه دنیا را به خود اختصاص می‌دهد.

2 – گران‌ترین دانه‌های قهوه از مدفوع فیل یافت می‌شود

Black Ivory یا عاج سیاه نام این دانه قهوه‌ای خاص باقیمت هر کیلوگرم 1100 دلار است.
فرایند به دست آوردن این نوع قهوه با دانه‌های قهوه Arabica که توسط فیل‌ها در شمال تایلند مصرف می‌شود، شروع می‌شود. به‌عنوان ‌یک گیاهخوار، فیل‌ها یک آنزیم خاص و یک‌زمان هضم کند و اضافی را به فرآیند فراوری قهوه وارد می‌کنند که طعم خاص و نرم و ملایمی را در محصول نهایی ایجاد می‌کند.
اعتقاد بر این است که این عمل هضمی که توسط دستگاه گوارش فیل انجام می‌شود این دانه را بسیار منحصربه‌فرد کرده است.
قهوه عاج سیاه بسیار نایاب است و تنها در چند هتل مجلل باقیمت 50 دلار در هر فنجان یافت می‌شود. تهیه قهوه سیاه عاج بستگی به در دسترس بودن خوشه قهوه، اشتهای فیل‌ها، تعداد دانه‌های از بین رفته در هنگام جویدن، توانایی دفع دانه آسیب‌ندیده و سالم و یافتن آن‌ها توسط مسئولینشان است. قیمت بالای محصول تا حد زیادی به دلیل تعداد زیاد خوشه قهوه موردنیاز برای تولید محصول نهایی است: 33 کیلوگرم (72 پوند) دانه قهوه خام باعث یک کیلوگرم (دو پوند) محصول نهایی می‌شود. بیشتر دانه‌ها قابل بازیافت نیستند زیرا توسط فیل‌ها جویده می‌شوند، تکه‌تکه می‌شوند یا بعد از دفع در بوته گم می‌شوند.
البته در اینترنت قهوه دیگری با نام کوپه لووِک به‌عنوان گران‌ترین قهوه معرفی‌شده است که این چندان درست نیست.

کوپه لووک دومین قهوه گران در جهان است، نه اولین آن‌ها

دانه این قهوه از سیستم گوارش یک گربه وحشی در (در پالم-آسیا) خارج می‌شود. اعتقاد بر این است که همانند فیل این عمل هضمی که توسط دستگاه گوارش گربه انجام می‌شود این دانه را منحصربه‌فرد کرده و به همین دلیل باقیمت هر کیلو 700 دلار، به فروش می‌رسد.
البته طبق تحقیقات انجمن تخصصی قهوه امریکا (SCAA) در یک نظرسنجی از صاحب‌نظران صنعت قهوه طعم این قهوه را در یک‌کلام، بد دانسته‌اند.
طی بررسی‌های تخصصی بر روی قهوه به‌دست‌آمده از دانه‌های مشابه، قبل و بعد فرایند کوپی لواک به این نتیجه رسیده‌اند که فروشی که کوپی لواک دارد، فقط به دلیل داستانی است پشت این قهوه است و امتیازی که در این بررسی کسب کرد دو امتیاز پایین‌تر از سه قهوهٔ دیگر بود.

3– کافئین قهوه یک آفت‌کش طبیعی است

کافئین در برگ و میوه درخت قهوه و به‌عنوان یک آفت‌کش طبیعی یافت می‌شود.
به این معنی که کافئین از قهوه در برابر خورده شدن توسط حشرات و آلوده شدن توسط آفات جلوگیری می‌کند. اما این خاصیت محدودیتی برای دسترسی به کافئین توسط انسان‌ها ایجاد نمی‌کند.
درواقع می‌توان گفت کافئین و تلخی قهوه یک سیستم دفاعی برای مقابله با آفات و مهاجمین و سایر حیوانات توسط این گیاه است که برای انسان کارساز نبود.

4– قهوه Robusta است که باعث هشیاری می‌شود

این نوع قهوه حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد بیشتر از Arabica کافئین دارد. اما با توجه به طعم و مزه تلخ خاصی که دارد در جایگاه ویژه‌ای بین افراد مصرف‌کنندهٔ این نوشیدنی قرار دارد. از نوع مرغوب روبوستا در تهیه اسپرسو استفاده می‌شود.

خواص و مضرات قهوه

ارزش غذایی قهوه

در هر ۱۰۰ گرم از دانه قهوه شما شاهد مواد مغذی به شرح زیر هستید که بر اساس نوع دم کردن می‌توانید مقداری از این مواد مغذی را در لیوان قهوه خودتان تجربه کنید:

 • انرژی ۰٫۴۸ کیلوکالری
 • کربوهیدرات ۰ گرم
 • قند ۰ گرم
 • فیبر ۰ گرم
 • چربی ۰٫۰۲ گرم
 • پروتئین ۰٫۱۲ گرم
 • آب ۹۹٫۳۹ گرم
 • کافئین ۴۰ میلی‌گرم
 • ویتامین B1 یا تیامین ۰٫۰۱۴ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B2 یا ریبوفلاوین ۰٫۰۷۶ میلی‌گرم (۵ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B3 یا نیاسین ۰٫۱۹۱ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B6 0.001 میلی‌گرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • اسیدفولیک یا ویتامین B9 2 میکروگرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین C 0 میلی‌گرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین E 0.01 میلی‌گرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین K 0.1 میکروگرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • کلسیم ۲ میلی‌گرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • آهن ۰٫۰۱ میلی‌گرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • منیزیم ۳ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • فسفر ۳ میلی‌گرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • پتاسیم ۴۹ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • سدیم ۲ میلی‌گرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • روی ۰٫۰۲ میلی‌گرم (۰ درصد نیاز روزانه)

خواص قهوه

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که حتی معتادان به قهوه نیز به‌احتمال‌زیاد، عمر طولانی‌تری نسبت به افرادی  که اصلاً قهوه نمی‌نوشند، دارند.
به گفته ترِوُر ریچ، محقق کلینیک سلامت «مایو» در ویسکانسین آمریکا، بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه خطر افسردگی، بیماری پارکینسون، دیابت نوع ۲ و بیماری‌های کبدی ازجمله سرطان کبد را کاهش می‌دهد. با ما همراه باشید.

این را بدانید با اضافه کردن شیر، پودر خامه، شکر یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی به فنجان قهوه‌تان تمام مزایای سلامتی آن را از دست می‌دهید.

فواید نوشیدن قهوه

1- لاغری با استفاده از قهوه

یکی از خواص قهوه این است که دارای کافئین است؛ این ماده یکی از معدود مواد طبیعی است که خاصیت چربی سوزی آن، در عمل، اثبات‌شده است. مطالعات متعدد نشان می‌دهد کافئین می‌تواند میزان سوخت‌وساز بدن را ۳ تا ۱۱ درصد بر اساس متابولیسم فعلی بدن فرد و ژنتیک بالا ببرد.
قهوه حاوی محرک‌هاست
محرک‌ها موادی هستند که باعث تحریک سیستم اعصاب مرکزی می‌شوند. بسیاری از محرک‌های موجود در دانهٔ قهوه، در نوشیدنی نهایی نیز یافت می‌شوند. برخی از آن‌ها که می‌توانند بر سوخت‌وساز تأثیر بگذارند، عبارت‌اند از:

 • کافئین: فراوان‌ترین مادهٔ محرک در قهوه است.
 • تئوبرومین: فراوان‌ترین محرک در دانهٔ کاکائو است. این ماده در مقادیر کمتر در قهوه نیز یافت می‌شود.
 • تئوفیلین: این مادهٔ محرک در قهوه و کاکائو یافت می‌شود. تئوفیلین برای درمان آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • کلروژنیک اسید: یکی از محرک‌های اصلی موجود در قهوه بوده که می‌تواند سرعت جذب کربوهیدرات را کاهش بدهد.

این محرک‌ها خصوصاً کافئین موجود در قهوه باعث افزایش سوخت‌وساز بدن و درنتیجه بهبود روند لاغری می‌شوند.

استفاده از قهوه قبل از ورزش

در تحقیقی تازه در اسپانیا که در مجلهٔ «تغذیه ورزشی و متابولیسم تمرینات ورزشی» انتشاریافته، معلوم شده ورزشکارانی که پیش از تمرینات بدنی کافئین مصرف می‌کردند تا سه ساعت بعد از اتمام تمرین، ۱۵ درصد بیشتر از گروه کنترلی که دارونما مصرف کرده بودند، کالری سوزاندند.
مقدار کافئینی که این اثر را ایجاد می‌کرد ۴.۵ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن بود. این مقدار در مورد یک زن ۶۸ کیلوگرمی، ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین است که در ۳۴۰ گرم قهوهٔ دم شده یافت می‌شود. این مقدار قهوه را احتمالاً همین حالا هم صبح‌ها می‌نوشید.
البته برای کاهش وزن نباید از قهوه به‌تنهایی انتظار معجزه داشته باشید، می‌توان از فایده کاهش اشتهای این نوشیدنی در رژیم‌های غذایی لاغری و همچنین از فواید چربی سوزی و افزایش انرژی و عملکرد نوشیدن قهوه قبل از انجام تمرینات ورزشی بهره برد تا در کاهش وزن و تناسب‌اندام موفق شویم.

2- قهوه باعث کم کردن خطر دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ یک بیماری بسیار جدی و شایع است که هم‌اکنون حدود ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به آن مبتلا هستند. در این نوع دیابت، بدن انسولین تولید می‌کند، اما یا میزان آن کافی نیست یا بدن نمی‌تواند از انسولین تولید شده استفاده کند. در این شرایط، قند موجود در بدن نمی‌تواند وارد سلول‌های بدن شود و در اثر تجمع آن، بدن دچار نارسایی می‌شود.

بنا به برخی دلایل، میزان ابتلا به دیابت نوع ۲ در کسانی که قهوه مصرف می‌کنند، به‌طور چشمگیری پایین است. مطالعات نشان می‌دهد ریسک ابتلا به این بیماری در افرادی که قهوه مصرف می‌کنند، ۲۳ تا ۵۰ درصد کمتر است.

3- مانع آلزایمر

یماری آلزایمر رایج‌ترین نوع اختلال عملکرد مغزی و دلیل عمده‌ی زوال عقل در سراسر دنیا است.

معمولا افراد بالای ۶۵ سال به این بیماری مبتلا می‌شوند. متاسفانه، هیچ درمان شناخته شده‌ای برای آلزایمر وجود ندارد. با وجود این، کارهای زیادی را می‌توان برای پیشگیری از این بیماری انجام داد از جمله، تغذیه سالم و ورزش، اما نوشیدن قهوه هم می‌تواند به طور شگفت‌آوری مؤثر باشد.

طبق تحقیقات انجام شده، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در کسانی که قهوه مصرف می‌کنند، بیش از ۶۵ درصد کمتر است.

4- قهوه عامل کاهش پارکینسون

پس از آلزایمر، بیماری پارکینسون دومین بیماری رایج در حیطه‌ی عملکرد مغز است. این بیماری در اثر مرگ سلول‌های ترشح‌کننده‌ی دوپامین (یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی) به وجود می‌آید. مانند آلزایمر، برای پارکینسون هم هیچ درمان شناخته‌ شده‌ای وجود ندارد که این امر اهمیت پیشگیری از آن را دو چندان می‌کند.

طبق مطالعات انجام شده، مصرف قهوه خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را بین ۳۲ تا ۶۰ درصد کاهش می‌دهد.

در این مورد، به نظر می‌رسد خود کافئین به وجود آورنده‌ی این اثر است. بنابراین، کسانی که قهوه‌‌ی بدون کافئین مصرف می‌کنند از ریسک پارکینسون در امان نیستند.

5- قهوه از کبد محافظت می‌کند

کبد عضو شگفت‌انگیزی است که صدها عملکرد مهم در بدن را انجام می‌دهد. بیماری‌های متعددی از جمله هپاتیت و کبد چرب، اساسا بر کبد تأثیر می‌گذارند. بسیاری از این بیماری‌ها منجر به حالتی در کبد می‌شوند که به آن سیروز کبدی می‌گویند. در این بیماری، کبد به دلیل عفونت مزمن، فرسوده می‌شود.

ثابت شده است که قهوه می‌تواند در برابر سیروز، از کبد محافظت کند. کسانی‌ که هر روز ۴ فنجان یا بیشتر قهوه ‌می‌نوشند، ۸۰ درصد کمتر در معرض این بیماری هستند.

6- قهوه شادی آور و ضد افسردگی است

افسردگی یک اختلال روحی جدی است که کیفیت زندگی را تا حد زیادی پایین می‌آورد. این بیماری به طور باورنکردنی شایع است و هم اکنون حدود ۴.۱ درصد مردم امریکا دچار افسردگی شدید هستند.

طبق مطالعه‌‌ای که از سوی دانشگاه هاروارد انجام شد و در سال ۲۰۱۱ به چاپ رسید، زنانی که هر روز ۴ فنجان یا بیشتر قهوه می‌خوردند، ۲۰ درصد کمتر دچار افسردگی می‌شدند.

در مطالعه‌ی دیگری که روی ۲۰۸۴۲۴ نفر انجام شد، دریافتند کسانی که هر روز ۴ فنجان یا بیشتر قهوه می‌خوردند، ۵۳ درصد کمتر دست به خودکشی می‌زدند.

7-قهوه خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان را کاهش می‌دهد

سرطان یکی از شایع‌ترین دلایل مرگ در دنیا است و عامل آن، رشد کنترل نشده‌ی سلول‌ها در بدن است. قهوه، به ظاهر، مقابل انواعی از سرطان از جمله سرطان کبد و روده‌ی بزرگ، خاصیت دفاعی دارد. سرطان کبد، سومین دلیل عمده‌ی مرگ در دنیا است، در حالی که سرطان روده بزرگ در رده‌ی چهارم قرار دارد.

مطالعات نشان می‌دهد ریسک ابتلا به سرطان کبد در افرادی که قهوه مصرف می‌کنند، ۴۰ درصد پایین‌تر است.

طبق تحقیقی که بر روی ۴۸۹۷۰۶ نفر انجام شد، خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ در کسانی که روزانه ۴ یا ۵ فنجان قهوه می‌خوردند، ۱۵ درصد کمتر بود.

8-قهوه می‌تواند خطر سکته را کاهش دهد

اغلب ادعا می‌شود کافئین می‌تواند باعث فشار خون بالا شود. این درست است، اما اثر آن اندک است (بین ۳ تا ۴ mm/Hg) و اگر آن را به طور منظم مصرف کنید، معمولا این اثر از بین می‌رود.

با وجود این، ممکن است در برخی افراد، این اثر ماندگار باشد، بنابراین اگر فشار خون بالا دارید، در مصرف قهوه احتیاط کنید.

با این وصف، مطالعات انجام شده با این افسانه که قهوه، خطر بیماری‌ قلبی را افزایش می‌دهد، مغایر است. در واقع، شواهدی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه زنانی که قهوه می‌خورند، کمتر به بیماری‌های قلبی دچار می‌شوند.

برخی تحقیقات نیز نشان می‌دهد قهوه‌خورها ۲۰ درصد کمتر دچار سکته‌ی قلبی می‌شوند.

9-قهوه می‌تواند سبب افزایش عمر شود

با در نظر گرفتن اینکه قهوه احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش می‌دهد، منطقی به نظر می‌رسد که منجر به افزایش عمر انسان شود.

در واقع، تحقیقات مشاهده‌ایِ بسیاری حاکی از آن است که خطر مرگ در دوستداران قهوه کمتر است.

در دو مطالعه‌ی بسیار گسترده، نوشیدن قهوه به مدت ۱۸ تا ۲۴ سال، با ۲۰ درصد کاهش خطر مرگ‌ و میر در مردان و ۲۶ درصد در زنان، همراه بود.

این اثر به ویژه در مبتلایان به دیابت نوع ۲ قوی‌تر است. در یک مطالعه‌ی ۲۰ ساله روی بیماران دیابتی که قهوه می‌خوردند، مشاهده شد که میزان مرگ و میر در آنها، ۳۰ درصد کاهش یافت.

10-قهوه در رژیم غذایی غربی، بزرگترین منبع آنتی‌اکسیدان‌ها‌ محسوب می‌شود

در فرهنگ غربی، برای کسانی‌ که از رژیم غذایی استاندارد پیروی می‌کنند، قهوه سالم‌ترین جنبه‌ی این رژیم محسوب می‌شود. دلیل این امر، وجود مقادیر سرشار آنتی‌اکسیدان در قهوه است. آنتی‌اکسیدان‌ها نقش مهمی در پیشگیری از سرطان، پیری پوست و غیره دارند. در واقع، بررسی‌ها نشان می‌دهد که اغلب مردم، بیش از میوه‌ها و سبزی‌ها، از قهوه، آنتی‌اکسیدان دریافت می‌کنند.

مضرات قهوه

مصرف کم و متوسط کافئین برای بیشتر افراد بی‌ضرر است، ولی مقادیر بالای آن می‌تواند عوارض جانبی ناخوشایند و خطرناکی داشته باشد. براساس مطالعات، ژن‌های شما تأثیر بسزایی در آستانه‌ی تحمل‌تان نسبت‌به کافئین دارد. برخی می‌توانند بدون بروز عوارض جانبی، نسبت‌به دیگران کافئین بیشتری مصرف کنند. همچنین افرادی که به مصرف کافئین عادت ندارند، ممکن است در اثر مصرف مقادیر متوسط کافئین نیز عوارض جانبی آن را تجربه کنند.

همچنین افرادی که به مصرف کافئین عادت ندارند، ممکن است در اثر مصرف مقادیر متوسط کافئین نیز عوارض جانبی آن را تجربه کنند. با ما همراه باشید تا مضرات را به شما معرفی کنیم.

ضررهای قهوه

1-قهوه باعث افزایش اضطراب می‌شود

کافئین را به‌خاطر توانایی‌اش در افزایش هوشیاری می‌شناسند. «آدنوزین»‌ ماده‌ای شیمیایی در مغز است که باعث می‌شود احساس خستگی کنید. کافئین از تأثیرات آدنوزین جلوگیری می‌کند. همچنین کافئین موجب افزایش ترشح «آدرنالین» می‌شود. آدرنالین از هورمون‌های ستیز و گریز است که موجب افزایش سطح انرژی می‌شود.

مصرف بیش‌ازحدِ کافئین می‌تواند موجب اضطراب و عصبانیت شود. براساس فهرست راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی که انجمن روان‌پزشکی آمریکا آن را منتشر کرده است، اضطراب ناشی از کافئین یکی از ۴ سندروم «نشانگان» مرتبط با مصرف کافئین است.

مصرف زیاد (مقدار ۱۰۰۰ میلی‌گرم یا بیشتر) کافئین در روز می‌تواند موجب بروز عصبانیت، اضطراب یا علائم مشابه در بیشتر افراد شود. البته در افرادی که به کافئین حساس‌ترند، مصرف مقادیر کمتر کافئین نیز می‌تواند موجب بروز این علائم شود.

حتی مصرف مقادیر نسبتا کم کافئین در بازه‌ی زمانی کوتاه می‌تواند موجب افزایش سطح استرس و افزایش ضربان قلب شود. در مطالعه‌ای که در این راستا روی ۲۵ مرد سالم انجام گرفت، مشاهده شد گروهی‌ که تقریبا ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کنند، دو برابرِ کسانی‌که به آنها دارونما (چیزی شبیه به دارو ولی بدون تأثیر واقعی) داده می‌شود، استرس را تجربه می‌کنند.

جالب توجه است که میزان استرس در بین مصرف‌کنندگان منظم و غیرمنظم کافئین به یک اندازه افزایش یافت. این موضوع نشان می‌دهد عادت به مصرف کافئین در تأثیر آن بر استرس ربطی ندارد. البته اینها، نتایج اولیه هستند و به تحقیقات بیشتری نیاز است.

مقدار کافئین موجود در قهوه بسیار متغیر است. به‌عنوان مثال یک قهوه‌ی بزرگ (grande) استارباکس حاوی تقریبا ۳۳۰ میلی‌گرم کافئین است. اگر در اثر مصرف کافئین احساس عصبانیت یا نگرانی به شما دست می‌دهد، بهتر است مصرف کافئین‌تان را کاهش دهید.

2- قهوه باعث بی‌خوابی می‌شود

قابلیت کافئین در بیدار نگه‌داشتن افراد یکی از باارزش‌ترین ویژگی‌های آن است. از سوی دیگر مصرف زیاد کافئین می‌تواند مانعی بر سر خواب باکیفیت باشد. مطالعات نشان می‌دهند مصرف زیاد کافئین موجب می‌شود فرد دیرتر به خواب برود. همچنین کافئین می‌تواند مدت‌زمان خوابیدن را به‌خصوص در افراد مسن کاهش دهد.

درمقابل به‌نظر نمی‌رسد مصرف مقادیر اندک و متوسط کافئین بر میزان خواب افراد خوش‌خواب و کسانی‌که بی‌خوابی دارند، تأثیر زیادی داشته باشد. اگر شما مقدار کافئین مصرفی‌تان را دست‌کم بگیرید، شاید متوجه تأثیر منفی‌ای که می‌تواند بر خواب‌تان داشته باشد، نشوید.

اگرچه غلظت کافئین در چای و قهوه بیشتر است، ولی در برخی نوشابه‌ها، کاکائو، نوشابه‌های انرژی‌زا و برخی داروها نیز کافئین یافت می‌شود. به‌عنوان مثال یکی از انواع نوشابه‌های انرژی‌زا (انرژی شات) معادل ۳۵۰ میلی‌گرم کافئین دارد. درحالی‌که برخی از نوشیدنی‌های انرژی‌زا ممکن است حاوی ۵۰۰ میلی‌گرم کافئین در یک قوطی باشند.

تأثیر کافئین بر خواب‌ به ژن‌های افراد و سایر عوامل بستگی دارد. مصرف کافئین در ساعات پایانی روز می‌تواند اختلال بیشتری در روند خواب ایجاد کند، زیرا ازبین‌رفتن تأثیر کافئین در بدن ساعت‌ها طول می‌کشد.

تحقیقات نشان می‌دهند که کافئین به‌طور متوسط ۵ ساعت در جریان خون‌تان باقی می‌ماند. ولی بسته به افراد مختلف این زمان ممکن است بین ۱٫۵ تا ۹ ساعت به‌طول بینجامد. در یک مطالعه تأثیر زمان مصرف کافئین بر خواب روی ۱۲ شرکت‌کننده بررسی شد. پژوهشگران آنها را به ۳ گروه تقسیم کردند و ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین را ۶ ساعت قبل از خواب به یک گروه و به گروه دوم ۳ ساعت قبل از خواب و گروه دیگر دقیقا قبل از خواب دادند.

درنتیجه مشاهده شد هر ۳ گروه دیرتر به خواب می‌روند و مدت زمان بیداری آنها در شب به‌طور چشمگیری افزایش یافت. این مطالعه نشان می‌دهد برای جلوگیری از تأثیر کافئین بر خواب علاوه‌بر مقدار کافئین، زمان مصرف آن نیز تأثیر بسزایی دارد.

3-مشکلات گوارشی

مصرف یک فنجان قهوه در اول صبح می‌تواند به حرکات روده‌ای کمک کند. خاصیت ضد یبوست قهوه موجب آزادشدن هورمون «گاسترین» می‌شود. این هورمون توسط معده ترشح می‌شود و فعالیت روده‌ی بزرگ را افزایش می‌دهد. همچنین قهوه‌های بدون کافئین نیز می‌توانند موجب همین واکنش در بدن شوند.

البته کافئین به‌تنهایی می‌تواند با افزایش انقباضات و حرکات روده‌ای به حرکت راحت‌تر غذا در دستگاه گوارشی کمک کند. با توجه به این تأثیرات جای تعجب ندارد که مصرف زیاد کافئین موجب شل شدن مدفوع و اسهال فرد شود.

برای سال‌ها عده‌ای بر این باور بودند که مصرف قهوه می‌تواند باعث زخم‌های گوارشی شود، ولی مطالعه‌ای که بر روی بیش از ۸۰۰۰ نفر انجام گرفت، ارتباطی را بین این دو نشان نمی‌دهد.

برخی مطالعات نشان می‌دهند مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین می‌تواند بیماری بازگشت اسید به مری را در برخی افراد تشدید کند. به‌نظر می‌رسد قهوه حتی بیشتر موجب بروز این پدیده شود. در یک مطالعه‌ی کوچک به ۵ فرد آب کافئین‌دار داده شد و مشاهده شد عضلاتی که باعث می‌شوند محتوای معده به سمت گلو حرکت نکند، به‌حالت استراحت در آمد و درنتیجه فرد ترش می‌کند. ترش‌ کردن نشانه‌ای از بیماری بازگشت اسید به مری است.

باتوجه به تأثیرات چشمگیر قهوه بر عملکرد گوارشی، شاید بهتر باشد میزان مصرف قهوه را کاهش دهید یا به‌جای آن، چای بنوشید تا این عوارض کافئین را تجربه نکنید.

4-تاثیر مصرف قهوه در افزایش فشارخون

به‌طور کلی به‌نظر نمی‌رسد کافئین خطر بیماری‌های قلبی یا سکته‌های مغزی را در بیشتر افراد افزایش دهد، ولی براساس چندین مطالعه، کافئین با خاصیت تحریک‌کنندگی بر دستگاه عصبی موجب بالا رفتن فشار خون می‌شود.

افزایش فشار خون از عواملی است که خطر حملات قلبی و سکته‌ مغزی را افزایش می‌دهد. زیرا به‌مرور زمان به سرخرگ‌ها آسیب می‌زند و جریان خون به قلب و مغز را با محدودیت روبه‌رو می‌کند. خوشبختانه تأثیر کافئین بر فشار خون موقتی است. ولی به‌نظر می‌رسد بیشترین تأثیر کافئین بر فشار خون شامل حال کسانی می‌شود که به مصرف آن عادت ندارند.

همچنین مصرف زیاد کافئین فشار خون افراد سالم را در طول تمرینات ورزشی افزایش می‌دهد. همچنین افرادی که فشار خون‌ نسبتا بالایی دارند نیز در اثر مصرف زیاد کافئین، دچار افزایش فشار خون می‌شوند.

بنابراین توجه به مقدار و زمان مصرف کافئین بسیار مهم است؛ مخصوصا اگر هم‌اکنون نیز فشار خون بالایی دارد.

5-تخریب عضلات با مصرف زیاد قهوه

رابدومیولیز بیماری بسیار خطرناکی است که در آن رشته‌های عضلات تخریب و وارد جریان خون می‌شود و موجب نارسایی‌های کلیوی و سایر مشکلات می‌شود. تروما،‌ عفونت، سوء‌مصرف دارویی، کشیدگی عضلات و نیش مارهای سمی و برخی حشرات از شایع‌ترین علل بروز رابدومیولیز هستند.

علاوه‌بر اینها، گزارش‌هایی وجود دارد که مصرف زیاد کافئین می‌تواند باعث بروز رابدومیولیز شود. البته این موارد بسیار نادر هستند. در یک مورد زنی پس از مصرف ۱ لیتر قهوه که حاوی حدودا ۵۶۵ میلی‌گرم کافئین بود، عوارضی مانند حالت تهوع، استفراغ و تیرگی ادرار را تجربه کرد. خوشبختانه او پس از درمان با داروها و مصرف مایعات بهبود یافت. البته برای وقوع احتمالی این پدیده فردی که عادت به مصرف کافئین ندارد یا به آن بسیار حساس است، باید در زمان کوتاهی مقدار بسیار زیادی کافئین مصرف کند.

برای کاهش خطر رابدومیولیز بهتر است که مصرف کافئین‌تان را به ۲۵۰ میلی‌گرم در روز محدود کنید. مگر اینکه به مصرف مقادیر بیشتر عادت داشته باشید.

6-تکرر ادرار در اثر استفاده از قهوه

افزایش ادرار از عوارض رایج مصرف زیاد کافئین است. زیرا این ماده خاصیت تحریک‌کنندگی بر مثانه دارد. احتمالا متوجه شده‌اید زمانی‌که بیشتر از مقدار طبیعی قهوه یا چای می‌نوشید، بیشتر ادرار می‌کنید.

در یک مطالعه به ۱۲ فرد جوان و میانسال با مثانه‌ی فوق‌العاده فعال روزانه ۴٫۵ میلی‌گرم کافئین به‌ازای هر کیلوگرم وزن‌شان داده شد و مشاهده شد تکرر ادرار و بی‌اختیاری ادرار اورژانسی (دفع ناگهانی، اضطراری و غیرارادی ادرار) در این افراد به‌طور چشمگیری افزایش یافت. این مقدار برای فردی با وزن ۵۸ کیلوگرم معادل ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز است. علاوه‌براین، مصرف زیاد کافئین ممکن است احتمال بی‌اختیاری ادرار را در افراد با مثانه‌ی سالم افزایش دهد.

در یک مطالعه‌ی بزرگ تأثیر مصرف زیاد کافئین روی ۶۵۰ هزار زن که مشکل بی‌اختیاری ادرار نداشتند، بررسی شد. در میان آنها افرادی که روزانه ۴۵۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کرده بودند، خیلی بیشتر از کسانی که روزانه ۱۵۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کردند، درمعرض بی‌اختیاری ادرار قرار گرفتند.

اگر مقدار زیادی نوشیدنی کافئینی مصرف می‌کنید و احساس می‌کنید بیش‌ازحد طبیعی ادرار می‌کنید، بد نیست که مصرف کافئین‌تان را کاهش دهید تا ببینید تأثیری روی ادرارتان دارد یا خیر.

فراموش نکنید مصرف مقدار کم تا متوسط کافئین می‌تواند برای سلامتی مفید باشد. از سوی دیگر مصرف مقدار زیاد کافئین می‌تواند عوارض جانبی‌ای ایجاد کند که زندگی فرد را با اختلال همراه کند و باعث مشکلات جدی‌ای برای سلامتی فرد شود. البته واکنش بدن افراد مختلف نسبت‌به کافئین بسیار متفاوت است. عوارض مصرف زیاد کافئین به‌خوبی نشان می‌دهد هرچیزی زیادش خوب نیست. وضعیت خواب، سطح انرژی و سایر عوامل مرتبط با کافئین را در خودتان ارزیابی کنید. درصورتی‌که با مشکل مواجه شدید، مصرف کافئین‌تان را کاهش دهید.

7-اعتیاد به قهوه

باوجود تمام خواص کافئین برای سلامتی نمی‌توان منکر شد که مصرف آن می‌تواند به عادتی اعتیادگونه تبدیل شود. یک مطالعه‌ نشان می‌دهد کافئین به همان شیوه‌ی کوکائین و آمفتامین بر برخی مواد شیمیایی مغز تأثیر می‌گذارد. البته اعتیاد به کافئین با اعتیاد به این مواد مخدر متفاوت است. بااین‌حال مصرف زیاد کافئین می‌تواند موجب وابستگی روانی و جسمی در فرد شود.

در مطالعه‌ای که بر روی ۱۶ نفر صورت گرفت، عده‌ای عادت به مصرف مقدار بالای کافئین داشتند، گروه دوم عادت به مصرف متوسط کافئین داشتند و گروه دیگر اصلا کافئین مصرف نمی‌کردند. پس از یک شب مصرف نکردن کافئین از افراد آزمون تداعی کلمات گرفته شد. افرادی که عادت به مصرف زیاد کافئین داشتند، هنگام شنیدن کلمات مرتبط با کافئین تحت‌تأثیر قرار می‌گرفتند و به‌شدت هوس مصرف کافئین کردند.

تناوب مصرف کافئین در وابستگی به آن نقش مهمی دارد. در یک مطالعه‌ی دیگر ۲۱۳ نفر که کافئین مصرف می‌کردند، پس از ۱۶ ساعت مصرف نکردن کافئین پرسش‌نامه‌ای را پُر کردند. افرادی که هر روز عادت به مصرف کافئین داشتند، نسبت‌به کسانی که عادت به مصرف هرروزه‌ی کافئین نداشتند، بیشتر دچار سردرد، خستگی، تعریق، حساسیت و بی‌قراری شدند.

اگرچه به‌نظر نمی‌رسد کافئین موجب اعتیاد واقعی شود، ولی زمانی‌که به‌طور منظم مقدار زیادی قهوه یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف کنید، احتمال زیادی وجود دارد که به تأثیرات آن وابسته بشوید.

8-افزایش ضربان قلب در اثر مصرف قهوه

تأثیرات تحریک‌کنندگی مصرف زیاد کافئین می‌تواند موجب شود ضربان قلب‌تان افزایش یابد. همچنین مصرف زیاد کافئین می‌تواند موجب تغییراتی در ریتم ضربان قلب شود و مشکلی به‌نام «فیبریلاسیون دهلیزی» را در فرد ایجاد کند. این مشکل اغلب در افراد جوانی گزارش شده که نوشابه‌های انرژی‌زایی مصرف می‌کنند که محتوی مقدار بسیار زیادی کافئین هستند.

در یک مورد زنی که با قصد خودکشی مقدار بسیار زیادی از پودر و قرص کافئین مصرف کرد، دچار افزایش بسیار شدید ضربان قلب، نارسایی کلیوی و سایر مشکلات جدی شد. بااین‌حال به‌نظر نمی‌رسد این اتفاق در همه‌ی افراد روی دهد. برخی افرادی که مشکلات قلبی دارند نیز ممکن است مقادیر بالای کافئین را بدون هیچ‌گونه عوارضی تحمل کنند.

در یک مطالعه‌‌ی کنترل‌شده ۵۱ بیمار مبتلا به نارسایی قلبی در مدت ۵ ساعت، هر ساعت ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کردند، اما ضربان قلب و ریتم آن در آنها طبیعی باقی ماند.

صرف‌نظر از نتایج مطالعات مختلف اگر در اثر نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین‌دار تغییراتی در ضربان قلب‌تان و ریتم آن مشاهده کردید، مصرف کافئین خود را کاهش دهید.

9-خستگی در اثر مصرف قهوه

قهوه، چای و نوشیدنی‌های کافئینی می‌توانند سطح انرژی فرد را افزایش دهند. البته کافئین با خروج از گردش خون و ایجاد خستگی مجدد، نقشی متضاد انرژی‌زایی دارد.

براساس بررسی ۴۱ مطالعه، مشاهده شد اگرچه مصرف کافئین هوشیاری و حال روحی‌ فرد را بهبود می‌دهد، ولی با گذشت چند ساعت فرد در ادامه‌ی روز خسته‌تر از حالت عادی می‌شود. البته اگر به مصرف کافئین در ادامه‌ی روز ادامه دهید، خستگی‌تان برنمی‌گردد. ولی ازسوی دیگر ممکن است با این‌ کار برای خواب شب با مشکل مواجه شوید.

برای بهره‌مندی از خاصیت انرژی‌زایی کافئین و جلوگیری از بازگشت خستگی بهتر است به‌جای مصرف کافئین در مقادیر بالا، کافئین را در مقدار متوسط مصرف کنید.

هشدارهای مصرف قهوه

برخی از افراد نباید قهوه را خودسرانه زیادتر از حد روزانه مصرف کنند یا باید در خوردن آن احتیاط لازم را داشته باشند. در ادامه شاهد معرفی این موارد خواهید بود.

قهوه‌ی تازه آسیاب‌شده، معمولی ارگانیک، بدون پودر خامه یا شیر یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی انتخاب کنید

دانه‌های قهوه‌ی تازه آسیاب‌شده‌ی ارگانیک را می‌توان از لحاظ تغذیه‌ای یک غذای کامل ارزشمند با خواص محافظت کننده‌ی سلول‌های مغزی به شمار آورد.

قهوه‌ی بدون کافئین تمام خواص این غذای کامل را نصیب‌تان نخواهد کرد چرا که در فرآ‌يند کافئین‌زدایی قهوه، آنتی‌اکسیدان‌های بیوفلونوئید به مقدار زیادی از بین می‌روند. بنابراین اگر می‌خواهید قهوه بنوشید نوع معمولی آن را انتخاب کنید.

علاوه بر این دانه‌های قهوه را درست پیش از دم کردن آن آسیاب کنید. امروزه بیشتر قهوه‌های در دسترس تا به خانه‌ی شما برسند یا اکسیدشده‌اند یا در نزدیکی اکسید‌شدن‌ هستند زیرا سرعت اکسید شدن پس از آسیاب کردن دانه‌های قهوه به شدت بالا می‌رود. قهوه‌ای که بو یا مزه‌ی خوبی ندارد به احتمال بالا کهنه و فاقد خاصیت‌های مفید تغذیه‌ای است.

1-مصرف قهوه برای زنان باردار و شیرده ممنوع است

برای زنان باردار توصیه‌شده است که کمتر از ۲ فنجان در روز قهوه میل کنند. این مقدار از قهوه، ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین وارد خون مادر می‌کند. مصرف بیش‌ازحد کافئین می‌تواند باعث سقط‌جنین، زایمان زودرس و همچنین وزن کم نوزاد در هنگام تولد شود. خوردن ۲ فنجان قهـوه سبک برای مادران شیرده بدون ضرر گزارش‌شده است. هرچند ممکن است افزایش کافئین در شیر مادر، کودک را بی‌قرار یا اسهال کند.

2-ممنوعیت مصرف قهوه برای کودکان

خوردن قهـوه با دم کافئین بالا به‌مانند اسپرسو ممکن است برای کودکان مفید نباشد و عوارض شدیدتری به نسبت بزرگ‌سالان در آن‌ها به وجود آورد. همچنین خوردن قهوه برای کودکان می‌تواند باعث بیش‌فعالی، بدخوابی و دیگر موارد مشابه باشد.

3-ممنوعیت مصرف قهوه برای افراد دارای اختلالات عصبی

کافئین موجود در قهـوه موجب افزایش اختلال عصبی در افراد تحریک‌پذیر می‌شود.

4-قهوه عاملی برای افزایش خونریزی

اگر شما در بافت‌های داخلی یا خارجی دچار خونریزی‌های ناگهانی می‌شوید می‌بایست در خوردن قهوه کمی احتیاط کنید تا دچار خونریزی‌های شدید نشوید.

5-خطر نوشیدن قهوه برای بیماران قلبی

خوردن قهوه بدون صافی که باعث افزایش کلسترول مضر می‌شود و افزایش ضربان قلب برای بیمارانی که دارای بیماری قلبی هستند، کاملاً خطرناک و مشکل‌زا است.

دیگر بیمارانی که نباید مصرف قهـوه را خودسرانه افزایش دهند عبارت‌اند از:

 • بیماران دیابتی
 • اسهال شدید
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • گلوکوما یا افزایش فشار داخلی چشم
 • فشارخون بالا
 • پوکی استخوان

قهوه را چه زمانی باید خورد؟

تصویر قهوه - قهوه را چه زمانی باید خورد؟

اگر قهوه‌خور قهاری هستید، نباید به شما در مورد خوردن قهوه زمانی مشخص کنیم، اما اگر به‌تازگی شروع به خوردن قهوه کرده آید و می‌خواهید بدانید که چه زمانی برای خوردن قهوه مناسب است به شما می‌گوییم که اگر علاقه دارید بیدار بمانید قهـوه را چند ساعت قبل از ساعت خواب خود میل کنید. همچنین اگر دوست دارید کارهای روزانه خودتان را باانرژی بیشتری پیش بگیرید، قهـوه را به‌صورت روزانه باید بخورید تا سطح کافئین بدن افزایش پیدا کند.

البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که خوردن قهـوه می‌تواند بدن شما را به سمت عادت کردن به سطح کافئین بالا ببرد و زمانی که کافئین لازم در اختیار نداشته باشد باعث کسالت شود.

محققان طی تحقیقی نشان دادند که کافئین عصرگاهی نه‌تنها باعث اختلال خواب می‌شود، بلکه ساعت زیستی ۲۴ ساعته بدن انسان را نیز به‌هم‌ریخته و از نو به کار می‌اندازد.

این ساعت مجموعه‌ای از سیگنال‌های مولکولی است که بدن را در برنامهٔ ۲۴ ساعته را منظم نگه می‌دارد. نوشیدن قهوه‌ای معادل دو برابر یک قهوه اسپرسو در سه ساعت قبل از خواب، ساعت بدن را به‌طور متوسط حدود ۴۰ دقیقه به عقب می‌کشد.

گرچه اثرات کافئین بر روی هشیاری و خواب به‌خوبی شناخته‌شده، اما محققان از چگونگی تأثیر آن بر ساعت شبانه‌روزی انسان مطمئن نبودند. آزمایش بر روی پنج نفر انجام شد که چند ساعت قبل از ساعتِ خواب طبیعی، به آن‌ها یک قرص کافئین داده‌شده بود، سپس آن‌ها در معرض نور کم یا شدید قرار گرفتند. نتیجهٔ این آزمایش نشان می‌داد که کافئین تقریباً اثری معادل نصف اثر قرار گرفتن در معرض نور شدید را دارد که یکی از بهترین راه‌های مطالعه برای جابه‌جاییِ ساعت بدن است.

برای عضله‌سازی و چربی سوزی قهوه را یا صبحگاه یا قبل تمرین بنوشید و نه بعد از آن

زمانی که پیش از ورزش از قهوه استفاده می‌کنید، قهوه به عنوان تقویت‌کننده‌ای خوب عمل می‌کند و به اثرات مفید ورزش‌‌ شما سرعت می‌دهد، تولید انرژی و سوختن چربی را تحریک می‌کند. اما پس از انجام ورزش بدن نیاز به یک وعده‌ی غذایی دارد که در بهبود و بازیابی قوای بدن کمک‌کننده باشد نه کافئین؛ کافئین از فرایند افزایش تولید پروتئین در ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کند و می‌دانید که شما حین ورزش نیست که عضله می‌سازید، بلکه عضله‌سازی بعد از ورزش کردن اتفاق می‌افتد. پس اگر قصد افزودن به بافت عضلانی بدن‌تان را دارید قطعا نباید بگذارید که کافئینِ مصرفیِ بعد از تمرینات، جلوی‌ ساخت ماهیچه‌های‌تان را بگیرد.

می‌توان این را هم گفت که اگر هدف اصلی شما از ورزش به حداکثر رساندن سوزاندن چربی‌ها و داشتن بدنی کم‌چربی‌تر است، خوردن قهوه بعد از ورزش دقیقا برای‌تان مفید خواهد بود زیرا به شما کمک می‌کند ذخایر چربی خود را برای به‌دست آوردن انرژی بسوزانید. تا زمانی که وعده‌ی غذایی بعدی را نخورید، قهوه‌ی بعد از تمرین، اثرات ورزش را در بدن تقلید می‌کند.

در هر حال اگر عصرها ورزش می‌کنید بهتر است قهوه‌ی پیش از تمرین را فراموش کنید زیرا قهوه روی چرخه‌ی خواب شما به شدت تاثیر می‌گذارد و در طی شب شما را هشیار نگه می‌دارد.

کاربردهای قهوه به‌جز نوشیدن آن

بعد از مطالعه این بخش متوجه خواهید شد که بهتر است قبل دور ریختن تفاله‌های قهوه کمی بیشتر تأمل‌کنید.

تصویر دانه های قهوه - کاربردهای قهوه به‌جز نوشیدن آن

1-حشره‌کش بودن قهوه

پشه‌ها و یا اصطلاحاً حشره‌ها و جانورهای موزی اغلب آزاردهنده هستند، مخصوصاً اگر این موجودات در محل زندگی ما انسان‌ها ظاهر شوند. این خون‌آشام‌های کوچک می‌توانند یک‌شب آرامش‌بخش ما در خواب را خراب کنند و …
دانه‌های قهوه یک راه‌حل غیرمعمول اما بسیار کارا و مفید برای حل مشکل این جانوران هستند.
پشه‌ها مزاحم و آزاردهنده هستند. این خون‌آشام‌های کوچک می‌توانند یک‌شب آرامش‌بخش را در خارج از منزل خراب کنند.
به‌جای لذت بردن از وقت‌گذرانی با دوستان و خانواده خود را مشغول کنار زدن آن‌ها خواهید یافت. طبق تحقیقات ای پی‌ای، دانه‌های قهوه یک‌راه امن و مؤثر برای دفع پشه‌ها و سایر حشرات مشکل‌ساز است.
همچنین این مطالعات نشان می‌دهد که دانه‌های قهوه و کافئین می‌تواند لاروها را با جلوگیری از توسعه پشه‌های بزرگ‌سال از بین ببرند و حشرات قادر به ایجاد مقاومت نسبت به قهوه نبودند.
برای جوشاندن ذرات قهوه برای استفاده شدن به‌عنوان یک ماده دافع، با برداشتن دانه‌های استفاده‌شده خود شروع کنید و آن‌ها را در یک‌کاسه که با فویل پوشیده شده است قرار دهید. هنگامی‌که دانه‌ها خشک شدند، آن‌ها را مانند یک آتشدان بسوزانید.
بهترین انتخاب برای قرار دادن آن در موقعیتی خلاف جهت باد نسبت به شما است، و می‌توانید برگ‌های تازه برگ‌بو را به آن اضافه کنید تا دافعه بیشتری ایجاد کند.
این روش از ارزان‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها است که می‌توان از این حشرات آزاردهنده در برابر خراب کردن شب شما جلوگیری کرد.

2-رنگ زدن وسایل چوبی با قهوه

گاها پیش می‌آید که کاری مثل رنگ کردن چوب و وسایل چوبی منزل و محل کارمان را خودمان بخواهیم انجام دهیم. وسایل زیادی برای رنگ‌آمیزی چوب در بازار موجود است که می‌توانیم از آن‌ها برای این کار استفاده کنیم. اما ارزان‌ترین و پیش‌پاافتاده‌ترین این وسایل قهوه است. اگر در منزل خود قهوه دارید دیگر احتیاجی به خرید این وسایل برای زرنگ آمیزی وسایل چوبی خود ندارید. رنگ کردن وسایل چوبی با قهوه یک روش طبیعی و بدون استفاده از مواد شیمیایی است و نتیجه آن واقعاً شگفت‌انگیز و استثنایی است.
نکته جالب این نوع رنگ‌آمیزی این است که رفته‌رفته باگذشت زمان رنگ تیره‌تر و جذاب‌تر خواهد شد.
برای رنگ‌آمیزی چوب با قهوه ابتدا یک قوری قهوه دم‌کنید و سپس اجازه دهید که قهوه خنک شود. توجه داشته باشد که هرچه قهوه بیشتر بجوشد رنگ تیره‌تری به دست خواهد آمد.
قهوه را همراه با زاج سفید در یک ظرف پلاستیکی بریزید تا به چسبیدن آن به چوب کمک کند. برای پخش کردن بیشتر قهوه در سطح چوب از اسفنج، لباس کهنه یا پارچه استفاده کنید. از زیاد استفاده کردن آن نترسید زیرا که قهوه جذب چوب خواهد شد.
چوب را بگذارید تا ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بماند و اگر می‌خواهید که رنگ آن تیره‌تر باشد می‌توانید این کار را تکرار کنید. چقدر رضایت‌بخش است که بدانید وسایل چوبی خانه خود را با یک ماده طبیعی و غیر شیمیایی در خانه خودرنگ کرده‌اید.

3-خاصیت خوشبوکنندگی هوا توسط قهوه

خوشبوکننده هوا – کاربردهای قهوه به‌جز نوشیدن آن: ماها همیشه با بوی ناخوشایند سروکار داریم، از آشپزخانه، حمام، اتاق نشیمن یا حتی وسایل نقلیه خود ممکن است این بوهای بد را استشمام کنیم. گاهی اوقات ما مجبور می‌شویم که در این مناطق از خوشبوکننده‌های هوا استفاده کنیم.
حتماً لزومی ندارد که خوشبوکننده هوا تهیه کنید، می‌توانید به‌جای این کار از دانه‌های قهوه استفاده کنید.
نکته جالب این است که بسیاری ا خوشبوکننده‌های هوا با پراکنده کردن بوی خوش این کار را انجام می‌دهند، اما دانه‌های طبیعی قهوه علاوه بر این کار بوی ناخوش هوا را جذب خود می‌کند.
دانه‌های قهوه در یخچال مانند جوش‌شیرین عمل می‌کنند. آن‌ها به جذب بوی بد کمک می‌کنند و آن را از بین می‌برند.
خوشبوکننده هوا می‌تواند به‌راحتی از دانه‌های قهوه ساخته‌شده و به خوشبو کردن هر منطقه‌ای کمک کند. تمام چیزهایی که شما نیاز دارید، یک عدد جوراب قدیمی، ترکیب موردعلاقه شما و یک لیوان یا فنجان بلند است.
جوراب را در شیشه قرار دهید و اضافه آن را بر روی خارج از شیشه بکشید. سپس دانه‌های قهوه یا لوبیا را درون جوراب بریزید، جوراب را بیرون بکشید و آن را گره بزنید. خوشبوکننده هوا را در هرجایی که نیاز دارید، بگذارید یا آن را آویزان کنید. برای کسانی که می‌خواهند تجملی باشند، شما می‌توانید جوراب را در یک‌کاسه تزئینی نگه‌دارید تا آن را پنهان کنید.

4-نرم کردن گوشت با قهوه

همه ما دوست داریم قهوه موردعلاقه خود را به شکل‌ها و انواع مختلف نوشیدنی مصرف کنیم، اما آیا می‌دانستید که خوردن آن‌هم خوشمزه است؟
قهوه ادویه‌ای است که طعم‌های قوی، عمیق و طعمی زمینی را برای غذا به ارمغان می‌آورد. شما بیشتر آن را بر روی گوشت قرمز و یا بر روی دسرهایی که قرار است طعمی مانند اسپرسو بدهد خواهید یافت.
قهوه را می‌توان به‌عنوان یک طعم‌دهنده برای گوشت کبابی اضافه کنید، قهوه می‌تواند یک چاشنی مایع برای گوشت دنده‌های کوتاه گوساله، سس کباب برای مرغ کبابی، سس برای تخم‌مرغ‌های پخته‌شده و یا مایعی برای روی پنکیک و… باشد.
شما حتی می‌توانید آن را با ادویه‌های دلخواه خود را مخلوط‌کنید تا یک طعم‌دهنده لطیف را برای همبرگر، گوشت شتر و یا گوشت گوسفند خردشده ایجاد کنید. با استفاده از قهوه در هنگام پخت‌وپز می‌توانید عطر و بوی بیشتری را برای پخت بسیاری از غذاها اضافه کنید.
اگر به دنبال آشپزی با قهوه باشید، دستورالعمل‌های متعددی در اختیار شما قرار می‌گیرد که با یک جست‌وجو ساده در اینترنت می‌توانید انواع مختلف آن را مطالعه کنید.

5-استفاده از قهوه برای لایه‌برداری از پوست

مخصوص بانوان: نه‌تنها قهوه دارای مزایای زیادی برای بدن شما است، بلکه برای پوست شما نیز بسیار ارزشمند و مفید است.
دانه‌های قهوه می‌تواند با تعادل اسیدیته پوست به حفظ آن نیز کمک کند. قهوه پر از آنتی‌اکسیدان‌هایی که با رادیکال‌های آزاد مقابله می‌کنند و یک محصول عالی برای پاک‌سازی پوست است. این خاصیت قهوه به شما کمک می‌کند تا با از بین بردن پوست مرده و خشک باعث درخشش بیشتر پوست شوید، و حتی قهوه باعث اضافه شدن درخشش بیشتر به موهای شما نیز می‌شود.
بسیاری از مواد تشکیل‌دهنده‌ای که شما برای درست کردن ماسک صورت و یا لایه‌برداری ضعیف صورت با قهوه نیاز دارید را می‌توانید در خانه خود داشته باشید. درست کردن لایه‌برداری با خواص طبیعی برای پوست شما بسیار مفید خواهد بود زیرا که چروک و پوست خشک صورت شما را از بین می‌برد. قهوه همچنین می‌تواند مخلوطی برای لایه‌برداری پوست بدن، ماسک مو و لایه‌بردار پا باشد.
برای یک‌بار به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً این کار را انجام دهید و این ماسک را درست و آزمودن کنید مطمئناً از نحوه تغییر و درمان پوستتان شگفت‌زده خواهید شد.

6-استفاده از قهوه به‌عنوان کمپوست و کود

به‌جای این‌که بگذارید کار قهوه‌های مصرف‌شده شما به سطل زباله بکشد، از آن‌ها در باغ خود و مخلوط کودهایتان استفاده کنید. استفاده از قهوه در باغ شما کمک می‌کند تا نیتروژن را به مخلوط کمپوست خود اضافه کند.
شما می‌توانید به‌راحتی دانه‌های قهوه را به مخلوط کمپوست خود بیفزایید، یا می‌توانید به‌عنوان کود از آن‌ها استفاده کنید. استفاده از دانه‌های قهوه به‌عنوان یک کود یک ماده آلی را به خاک شما اضافه می‌کند که باعث بهبود زهکشی، حفظ آب و هوادهی در خاک می‌شود.
دانه‌های قهوه حتی می‌توانند از آفت‌ها و حلزون در باغ جلوگیری کنند. اگر می‌خواهید قهوه را به کمپوست یا کود اضافه کنید، به مغازه‌های قهوه‌فروشی و کافه‌های محل خود سر بزنید و تفاله‌های قهوه‌ها را جمع‌آوری کنید.
فروشگاه‌های شرکت در بخش‌های اصلی خود برای برنامه باغ خود از کیسه‌های رایگان قهوه استفاده می‌کنند.
این شرکت این کار را برای بازیافت و کمک به کاهش ضایعات انجام می‌دهد. از این منابع ارگانیک در باغ خود استفاده کنید تا به کاهش میزان محصولاتی که در محل دفن زباله می‌روند را کاهش دهید.

7-تمیز کردن زباله‌دانی ظرف‌شویی با استفاده از قهوه

همان‌طور که در تیتر قبلی عنوان کردیم که قهوه همانند جوش‌شیرین یک گندزدای عالی است، می‌توان از آن نیز برای تمیز کردن فیلتر زباله استفاده کرد. آن‌ها اغلب شروع به انتشار بوی ناخوشایند می‌کنند و دانه‌های قهوه یک‌راه حل عالی برای این مشکل است. شما لازم نیست که قهوه درجه‌یک خود را برای این ترفند کوچک هدر بدهید. دانه‌های استفاده‌شده قهوه نیز برای این کار هم خوب است.
برای ساخت یک پاکت تمیز کردن زباله، شما نیاز به قهوه، نمک دو سولفاته، جوش‌شیرین و سرکه خواهید داشت. هنگامی‌که مواد را خوب مخلوط می‌کنید، از یک قاشق اندازه‌گیری برای ساختن پاک‌کننده‌های کوچک استفاده کنید و به آن‌ها اجازه دهید تا در طول شب خشک شوند. سپس شما می‌توانید در صورت نیاز یکی از آن‌ها را در دفع زباله خود بیندازید. فیلتر زباله را کار بیندازید و آب را بازکنید تا از بوی خوشایند تازه‌ای که از ظرف‌شویی آشپزخانه شما استشمام می‌شود لذت ببرید.

8-پوشاندن پیاده‌روها در فصل زمستان با قهوه

اگر شما در مناطقی زندگی می‌کنید که در زمستان زیاد برف را به خود می‌بیند، احتمالاً شما همه‌چیز را در مورداستفاده از نمک در پیاده‌روها می‌دانید. نمک در ذوب یخ بسیار مؤثر است تا از بروز لغزش جلوگیری شود، اما می‌تواند برای محیط‌زیست مخرب باشد. نمک همچنین می‌تواند گیاهان را از جذب مقدار مناسب آب و تغذیه محدود کند.
اگر شما به دنبال یک جایگزین ایمن برای نمک هستید، سعی کنید از قهوه استفاده کنید.
مزایای آن به‌گونه‌ای است که درست مانند ماسه یا نمک کار می‌کنند و شما بعد از انجام این کار به‌راحتی می‌توانید در پیاده‌رو به‌صورت ایمن و آسوده‌خاطر راه بروید.
اسید قهوه حتی کمک می‌کند تا سریع‌تر برف‌ها نسبت به نمک یا ماسه آب شوند. قهوه را برای حفظ محیط‌زیست در طول روزهای برفی نگاه‌دارید!

9-شستن موها با قهوه

مزایای بسیاری برای شستن موهای شما با قهوه وجود دارد زیرا دارای اسیدیته کمتری نسبت به آب است.
موهای زائد پوستی را از بین می‌برد و فولیکول‌های مو را تحریک می‌کنند تا به رشد آن‌ها کمک کنند.
قهوه در بسیاری از شامپوها در حال حاضر به دلیل مزایای ارائه‌شده استفاده‌شده است. کافئین در قهوه نیز برای موهای شما مناسب است.
این خاصیت قهوه کمک می‌کند که ریشه‌های مو را تحریک کند و از طاسی و ریزش مو جلوگیری کند.
کافئین اثرات دی هیدروتستوسترون شفت مو را تسریع می‌کند، همچنین راهی برای شفافیت بیشتر موهای شما می‌شود.
شما می‌توانید از قهوه برای شستشو مو و برای افزایش رنگ مو و بافت آن، به‌عنوان ماسک مو استفاده کنید تا آن را نرم‌تر و شفاف‌تر کند و روغن موی ریشه موها را تحریک کند.

10-محافظت از سگ‌ها در برابر کک‌ها

هر کس یک فنجان قهوه خوب را دوست دارد، به‌جز کک‌ها. آن‌ها از قهوه متنفر هستند، اما به‌جای آن سگ شمارا دوست دارند. اگر متوجه شوید که سگ شما از بابت کک‌های مزاحم خارش دارد، آنگاه دانه‌های قهوه‌ای که امروز صبح در فنجان قهوه خود داشتید نگاه‌دارید. این دانه‌ها می‌تواند در از بین بردن کک‌ها همراه با مخلوط کردن آن با شامپو سگ کمک کند.
مثل همیشه با حمام کردن سگتان شروع کنید.
سپس آن نقطه را شامپو بزنید، و دانه‌های قهوه را بر روی موهای سگ ماساژ دهید.
سپس دانه‌های قهوه را از موی حیوان شستشو دهید و مطمئن شوید که دانه‌های ریزی که باقی‌مانده‌اند کاملاً پاک‌شده و بریزند. قهوه به‌عنوان یک ماده دافع حشره عمل می‌کند و به حذف کک‌هایی که سگ شمارا آزار می‌دهد کمک می‌کند.

خب کافیه، وقتشِ بریم سراغ اصل مطلب:

برترین قهوه‌هایی که باید در طول عمر خود آن‌ها را امتحان کنید

فنجان قهوه ساده‌ای که اغلب صبح می‌نوشید خوب است (در لیست ما درج‌شده است) اما روش‌های بیشتری برای لذت بردن از این نوشیدنی وجود دارد. بگذارید 15 نوع از معروف‌ترین انواع نوشیدنی بر پایه قهوه را به شما معرفی کنیم!

انواع متنوع این نوشیدنی همگی دارای یکی از نوشیدنی‌های پایهٔ قهوه هستند که در ترکیب آن‌ها وقتی می‌گوییم «قهوه» منظورمان یکی از سه نوشیدنی پایهٔ قهوه است.

قهوه ترک و قهوه فرانسه (قهوه دم‌کردنی)

ابتدا در مورد انواع قهوه دم‌کردنی حرف بزنیم. در کل، دو نوع قهوه‌ی دم‌کردنی وجود دارد: قهوه‌ی تُرک و قهوه‌ی فرانسه. البته این‌ها به نوع خاصی از دانه‌ی قهوه اشاره ندارند و تنها در شیوه‌ی دم‌کردن با هم فرق می‌کنند.

چگونه بهترین قهوه ترک را در خانه دم کنیم

قهوه‌ی ترک، قهوه‌ای است که در دنیا آن‌را با نام قهوه‌ی خاورمیانه‌ای هم می‌شناسند. این نوع قهوه با استفاده از ترکیب کردن آب و دانه‌های آسیاب‌شده‌ی قهوه و جوشاندن مستقیم آن روی شعله‌ی اجاق گاز به دست می‌آید. برای درست‌کردن قهوه‌ی تُرک، به ابزار خاصی به نام قهوه‌جوش نیاز دارید که تُرک‌ها به آن، جِزوه (Cezve) یا اِبریق (Ibrik) می‌گویند. ولی شما از همان کلمه قهوه‌جوش استفاده کنید، خیلی بهتر است!

قهوه ترک خانگی بهتر است یا قهوه ترک کافی‌شاپی ؟

دانه‌های قهوه‌ای که برای درست‌کردن قهوه‌ی تُرک استفاده می‌شود، باید به خوبی آسیاب شوند و کاملا یکدست باشند. این قهوه‌ را مستقیما از روی اجاق برمی‌دارند و درون فنجان می‌ریزند. البته در حال حاضر، کافه‌ها معمولا به دلیل کمبود فضا و زمان، از شیر بخار دستگاه اسپرسوساز به جای شعله‌ی گاز استفاده می‌کنند که قهوه‌ی به دست آمده در این روش، از ظاهر و طعم مطلوبی برخوردار نیست و با یک قهوه‌ی تُرک ارجینال فاصله‌ی زیادی دارد.

در سمت مقابل، قهوه‌ی فرانسه را داریم که امروزه با استفاده از دستگاه‌های قهوه‌ساز (Coffe Maker) درست می‌شود. در دستگاه‌های قهوه‌ساز، آب داغ از روی قهوه‌ی آسیاب‌شده‌ای که روی صافی قرار گرفته، عبور می‌کند و نوشیدنی به دست‌آمده، در یک لیوان یا قوری جمع می‌شود. دستگاه‌های قهوه‌ساز، معمولا به یک المنت گرمایی در زیر قوری قهوه مجهز هستند تا دمای قهوه همواره در سطح مطلوبی نگه داشته‌شود. قهوه‌ها‌ی دم‌کرده را در صورت نگه‌داری صحیح می‌توان تا دو ساعت پس از دم‌کردن هم مصرف کرد.

برای راحتی شما لینک خرید قهوه ساز هم قرار دادیم: خرید قهوه‌ساز

1- روش دم قهوه ترک در خانه

روش تهیه بهترین قهوه ترک

مدت زمان آماده‌سازی: ۵ -۷ دقیقه
مواد لازم: قهوه‌ی ترک، آب تصفیه شده، شکر

قهوه ترک دارای طعم و مزه‌ای بی‌نظیر است و ریشه در سنت پرسابقه و باستانی ترکیه دارد.

این نوع قهوه را به راحتی در کافی‌شاپ‌ها پیدا می‌کنید. اما اگر به دنبال این نوشیدنی در خانه هستید، نگران نباشید. ما مراحل دقیق تهیه‌ی آن را برای شما آماده کرده‌ایم تا دست به کار شوید و قهوه ترک خودتان را آماده کنید و مطمئن باشید به طعمی بهتر از قهوه کافی‌شاپی دست پیدا می‌کنید.

مواد لازم برای تهیه‌ی قهوه ترک عبارتند از:

 • قهوه ترک
 • آب سرد و تصفیه‌شده (همیشه)
 • قهوه‌جوش جذوه، نوعی قهوه‌جوش مسی که قسمت پایینی آن پهن است. (البته قهوه‌جوش‌های معمولی
 • هم کارمان را راه می‌اندازد.)
 • شکر

قهوه ترک ریزتر از قهوه پودرشده‌ی معمولی است و توصیه می‌شود که خودتان قهوه را پودر نکنید. در عوض می‌توانید قهوه ترک را اینجا به راحتی پیدا کنید.

روش آماده کردن قهوه ترک

مرحله‌ی ۱

به اندازه ای که می خواهید آب سرد (به ازای هر نفر یک فنجان) داخل قهوه‌جوش بریزید.

مرحله‌ی ۲

قهوه جوشِ پر از آب را روی اجاق گاز قرار دهید و حرارت گاز را ملایم رو به بالا ببرید (فقط تا زمانی که آب به جوش آید).

مرحله‌ی ۳

زیر گاز را ملایم تنظیم کنید و به ازای هر فنجان ۱ تا۲ قاشق چای خوری پر و یا ۱ قاشق غذاخوری قهوه ترک اضافه کنید. پس از اضافه کردن قهوه آن را هم نزنید، اجازه بدهید تا قهوه خود در آب پخش و در سطح آب شناور شود، هم زدن شما در این مرحله ممکن است باعث گلوله گلوله شدن قهوه در آب شود.

مرحله‌ی ۴

بعد از ۱ تا ۲ دقیقه به قهوه خود شکر (در صورت تمایل) اضافه کنید و هم نزنید، با ریختن شکر حرارت گاز را کمی بیشتر کنید تا شکر به خوبی حل شود، ۳ تا۴ دقیقه قهوه را با این حرارت رها کنید.

نکته: مخلوط را به آرامی به نقطه‌ی جوش برسانید، اما حتما باید از حرارت متوسط استفاده کنید.کل این فرآیند فقط ۳ تا ۴ دقیقه طول می‌کشد، بنابراین باید کاملا حواس‌تان به قهوه‌ی روی اجاق باشد.

مرحله‌ی ۵

حالا با قاشق چند بار قهوه را هم بزنید و سپس حرارت گاز را کم کنید.

زمانی که اولین حباب را روی کف قهوه خود دیدید، حرارت را باز کمتر کنید و یا قهوه جوش خود را از حرارت مستقیم دور کنید، فراموش نکنید که قهوه نباید زیاد جوش بخورد، حبابهای ریز روی کف قهوه کافی‌ست.

بعد از چند دقیقه کف روی قهوه را خواهد گرفت. (قاشق خود را از قهوه جوش خارج کنید تا به قهوه اجازه دهید کف دار شود).

مرحله‌ی 6

در این مرحله نباید چشم از قهوه بردارید، نگذارید قهوه به سرعت بجوشد و حرارت قهوه به قدری بالا برود که شروع به تند جوشیدن کند، اگر قهوه سریع بجوشد، کف و طعم ناب قهوه را از دست خواهید داد.

هشدار!  نکته درست کردن قهوه ترک خوب در این است که هرگز نگذارید قهوه با سرعت بجوشد، هرقدر غلظت کف قهوه شما بیشتر باشد طعم بهتری خواهد داشت.

هشدار! اگر حرارت قهوه زیاد شد و یا سر رفت، زیر گاز را خاموش کنید و یا قهوه جوش را از روی گاز بردارید.

مرحله‌ی 6

بعد از اینکه کف روی قهوه بالا آمد به آرامی کف قهوه را با قشق بردارید و داخل فنجان قهوه خوری بریزید، دقت کنید که همه فنجان‌ها به یک اندازه کف داشته باشند.

به دست آمدن کلفت‌ترین لایهٔ کف ممکن، اوج هنر قهوه درست کردن به حساب می‌آید. یک راه برای هرچه ضخیم شدن لایهٔ کف، ریختن قهوه به آرامی و بالابردن قهوه‌جوش حین قهوه ریختن است. بدون انجام این تکنیک‌ها، یکسان درآمدن ضخامت لایه‌های کف در همهٔ فنجان‌ها به‌آسانی امکان‌پذیر نیست.

اسپرسو

در نقطه‌ی مقابل قهوه‌های دم‌کردنی، قهوه‌ی اسپرسو قرار دارد که ایتالیایی‌ها آن را به دنیا هدیه کرده‌اند. این جماعتِ عاشق‌پیشه و رمانتیک که انگار استعدادی ذاتی دارند تا از هر چوب خشکی یک تجربه‌ی احساسی خلق کنند، علاوه بر پیتزا، این نوشیدنی را هم به وجود آوردند که درست مثل پیتزا، جهانی شد.

اسپرسو را یک جوان ایتالیایی به وجود آورد تا قهوه‌ را با سرعت زیاد و کیفیت خوب در اختیار مشتری‌هایش قرار دهد. نام اسپرسو (Espresso) اشاره مستقیمی به سازوکار تهیه‌ی آن دارد. اسپرسو از تحت فشار (Pressure) قرار دادن قهوه و در مدت زمان بسیار کمی (Express) آماده می‌شود. پس کلمه‌ی اسپرسو را می‌توانیم ترکیبی از فشار و سرعت‌عمل بدانیم؛ قهوه‌ای که تحت فشار قرار می‌گیرد و خیلی سریع آماده می‌شود.

بخوانید: راهنمای خرید بهترین اسپرسو

حداکثر ۲۵ ثانیه طول می‌کشد تا یک شات تک یا دوبل اسپرسو آماده شود. در حالی که قهوه‌‌سازهای معمولی از روش تماس ساده‌ی آب و بخار آب با دانه‌های آسیاب‌شده‌ی قهوه استفاده می‌کنند، در ماشین اسپرسوساز، آب با دمای بالا و فشار بسیار زیاد از روی قهوه‌ی آسیاب‌شده عبور می‌کند. هرچند روش‌هایی برای تهیه‌ی اسپرسو روی اجاق‌گاز هم وجود دارد، اما طعم نهایی در این روش، به هیچ وجه حتی شبیه به یک اسپرسوی معمولی هم نیست.

بهترین اسپرسوسازها می‌توانند فشار زیاد آب را در دمای به خصوصی کنترل کنند و با عبور چنین آبی از روی دانه‌های آسیاب‌شده‌ی قهوه، طعم دلنشینی به وجود بیاورند. این کار تنها از همین ماشین‌ها ساخته است و نمی‌توان در دستگاه‌های دیگر، سراغی از آن گرفت. دلیل اصلی گران‌بودن اسپرسوساز هم همین قطعات مرغوب و پمپ الکتریکی و قابلیت فعالیت آن‌ها در فشار زیاد است.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

می‌توانید برای تهیه دستگاه مرغوب هم به اینجا مراجعه کنید: خرید دستگاه اسپرسوساز 

2- طرز تهیه اسپرسو در خانه

طرز تهیه بهترین قهوه اسپرسو

مدت زمان آماده‌سازی: ۳ – ۵ دقیقه

مواد لازم: دانه‌های قهوه

این نوشیدنی قهوه با عبور دادن آب نزدیک به نقطه‌ی جوش با فشار زیاد از میان دانه‌های پودرشده‌ی قهوه تهیه می‌شود. حاصل این روش تهیه، قهوه‌ای است که در مقایسه با قهوه‌های دم‌شده غلظت بیش‌تری دارد.

اسپرسو پایه‌ای برای نوشیدنی‌های مختلف است. طرز تهیه‌ی اسپرسو را یاد بگیرید و به این ترتیب نیمی از مسیر یاد گرفتن طرز تهیه‌ی کاپوچینو، کافه لاته و ماکیاتوی خودتان را یاد گرفته‌اید.

مواد لازم را برای تهیه‌ی قهوه‌ی اسپرسو

 • دستگاه اسپرسو
 • دستگاه آسیاب قهوه (در صورت امکان)
 • سبد پورتافیلتر
 • تمپر
 • ترازویی که گرم را وزن می‌کند.
 • لیوان (شات اسپرسو)

نکته:
پورتافیلتر portafilter یک بخش و قطعه از دستگاه های اسپرسوساز نیمه اتوماتیک و اتوماتیک است که قهوه آسیاب شده برای عصاره گیری قهوه ؛ در آن قرار می‌گیرد و شکل کلی آن ، یک فیلتر فلزی سبد مانند است که به یک دستگیره متصل شده است.
تمپر وسیله ای برای متراکم سازی قهوه داخل پرتافیلتر است. تمپر قهوه از دو قسمت دسته و سر تشکیل شده است.

روش تهیه‌ی قهوه‌ی اسپرسو

مرحله‌ی ۱

مخزن ماشین اسپرسو را با آب سرد و تصفیه‌شده پر کنید، که نه خیلی سخت و نه خیلی نرم است. ابدا از آب مقطر استفاده نکنید چون ممکن است به دستگاه آسیب شدیدی وارد کند.

مرحله‌ی ۲

دستگاه خود را روشن کنید تا گرم شود، این کار بسته به اندازه‌ی دستگاه، از ۱۵ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. هنگامی‌که دستگاه شما به اندازه‌ی دمای دم کشیدن رسید، کمی بیشتر صبر کنید تا بدنه‌ی دستگاه اسپرسو نیز گرم شود.

مرحله‌ی ۳

پورتافیلتر را در هدگروپ دستگاه قرار دهید و دستگاه اسپرسو را برای چند ثانیه روشن کنید تا آب جلو بیاید و قسمت‌هایی از دستگاه را که نزدیک به قهوه‌ هستند گرم کند.

مرحله‌ی ۴

داخل پورتافیلتر و قسمت پایین هدگروپ را تمیز کنید.

مرحله‌ی ۵

مقداری دانه‌‌‌ی قهوه را آسیاب کنید و باقی‌مانده‌ی پودر قهوه را از داخل دستگاه آسیاب پاک کنید. ۱۸ تا ۲۱ گرم قهوه‌ی تازه داخل پورتافیلتر بریزید.

مرحله‌ی ۶

روی قهوه را با استفاده از تمپر یا انگشتان‌تان فشار وارد کنید تا سطح قهوه برابر با لبه‌ی سبد پورتافیلر شود.

مرحله‌ی ۷

پورتافیلتر را به هدگروپ ببندید و کار دم کردن را شروع کنید. اگر دستگاه اسپرسو شما مرحله‌ی قبل از دم کردن دارد، ابتدا آن را انجام بدهید.

مرحله‌ی ۸

دم کردن را شروع کنید و با تولید ۳۰ میلی‌لیتر قهوه یا حدود ۳۰ گرم اسپرسو کارتان را پایان بدهید.

برای خرید اسپرسو می‌تواید مطلب بهترین قهوه اسپرسو را بخوانید.

3- قهوه ساده قدیمی

طرز تهیه بهترین قهوه ساده

مدت زمان آماده‌سازی: ۵ دقیقه

مواد لازم: آب، قهوه‌ی پودرشده

قهوه‌ی ساده یک ویژگی منحصر به فرد دارد: این نوع قهوه محبوب‌ترین نوشیدنی در جهان است و روزانه توسط ۵۴٪ از جمعیت ۱۸ سال و بالاترِ ایالات متحده مصرف می‌شود. این نوشیدنی یکی از کالاهای بسیار پرفروش در جهان است.

چیز زیادی لازم نیست تا یک قهوه‌ی خوش‌طعم و مزه آماده کنید.

برای تهیه‌ی قهوه‌ی ساده به مواد و وسایل زیر نیاز دارید:

 • قهوه‌ساز دستی
 • آب
 • قهوه‌ی تازه پودرشده

در این‌جا به شما یک تکنیک ساده آموزش می‌دهیم که از سرریز شدن قهوه در هنگام خیس خوردن دانه‌های تازه آسیاب‌شده‌ی قهوه جلوگیری می‌کند. قهوه‌ای که با این تکنیک آماده می‌کنید، طعمی عالی دارد.

روش تهیه قهوه‌ی ساده

مرحله‌ی ۱

با جوشاندن آب شروع کنید.

مرحله‌ی ۲

دریپر را با یک فیلتر بر روی لیوان قرار دهید. حتما از قبل فیلتر را با آب گرم شستشو دهید تا از وجود عناصر ناخواسته مانند گرد و خاک جلوگیری شود و همچنین یادتان باشد که دریپر را از پیش گرم کنید.

مرحله‌ی ۳

دانه‌های تازه‌ی قهوه را در فیلتر قرار دهید. به یاد داشته باشید که قرار است قهوه را ظرف ۳۰ دقیقه بعد از آسیاب کردن دانه‌ها دم بگذارید.

مرحله‌ی ۴

پس از جوشیدن آب، اجازه دهید ۱۰ ثانیه بماند و سپس به آرامی آب گرم را روی پودر قهوه با حرکت دایره‌ای بریزید تا تمام پودر خیس شود.

مرحله‌ی ۵

۳۰ ثانیه صبر کنید، و اجازه بدهید پودر قهوه حباب بزند و نرم شود.

مرحله‌ی ۶

دوباره آب داغ بریزید تا سطح آب دو و نیم سانت بالاتر از پودر قهوه باشد. صبر کنید تا آب از دریپر عبور کند و پایین بریزد.

مرحله‌ی ۷

لیوان را خالی کنید و این روش را تکرار کنید تا مقدار قهوه‌ی مورد نظر خود را به‌دست بیاورید.

4- فراپاچینو FRAPPUCCINO

طرز تهیه بهترین قهوه FRAPUCCINO

مدت زمان آماده‌سازی: ۵ تا ۱۰ دقیقه

مواد لازم: یخ، اسپرسو، شیر کامل، شکر، شربت طعم‌دار

فرپوچینو محصول ویژه‌ی استارباکس است، قهوه‌ی مخلوط با یخ و سایر مواد تشکیل‌دهنده که روی آن خامه‌ی زده‌شده ریخته می‌شود. اما شما مجبور نیستید بیرون بروید یا راه‌تان را برای لذت بردن از این نوشیدنی دور کنید!

مواد لازم برای تهیه‌ی فراپوچینو در منزل

 • یک یا دو فنجان یخ
 • نصف فنجان اسپرسو (یا قهوه با غلظت دو برابر)
 • نصف فنجان شیر کامل
 • ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری شکر
 • ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری شربت طعم‌دار (موکا، شکلات و غیره)

روش تهیه فراپاچینو

مرحله‌ی ۱

قهوه را دم کنید. اگر یک قهوه جوش دارید، دانه‌های کامل قهوه را بخرید و قبل از دم کردن، آنها را پودر کنید، زیرا فرپوچینو بهترین مزه را زمانی خواهد داشت که از قهوه‌ی تازه‌ی پودر شده استفاده کنید.

مرحله‌ی ۲

اجازه بدهید قهوه به طور طبیعی خنک شود و منتظر بمانید تا به دمای اتاق برسد. ابدا آن را به طور مستقیم روی یخ نریزید، زیرا با این کار نوشیدنی حاصل مزه‌ی خوبی نخواهد داشت.

مرحله‌ی ۳

بعد از اینکه قهوه خنک شد، آن را با مواد تشکیل‌دهنده‌ی دیگر – شکر، شیر و شربت – داخل مخلوط‌کن بریزید. به مدت حدود ۲۰ ثانیه مواد را مخلوط کنید، سپس مخلوط‌کن را با یخ پر کنید.

کارامل ماکیاتو

طرز تهیه بهترین قهوه MACCHIATO

مدت زمان آماده‌سازی: ۱۰ دقیقه

مواد لازم: یخ، شیر سرد، شربت وانیلی، سس کارامل، اسپرسو

این قهوه خنک و خوشمزه و طراوت‌بخش یکی دیگر از نوشیدنی‌های کلاسیک استارباکس است و کارامل ماکیاتو را نیز درست مانند فرپوچینو، می‌توان ظرف مدت ۵ دقیقه آماده کرد. این نوشیدنی برای رفع تشنگی و پذیرایی کردن از مهمان‌ها مناسب است.

روش تهیه‌ی کارامل ماکیاتوی خنک بسیار ساده است.

مواد لازم برای تهیه‌ی ماکیاتو کارامل

 • شربت وانیلی (۲۰ میلی‌لیتر)
 • شیر سرد (۲۴۰ میلی‌لیتر)
 • سس کارامل (۲۰ میلی‌لیتر)
 • ۲ شات اسپرسو یا ۸۰ میلی‌لیتر قهوه قوی دم‌شده
 • یک فنجان یخ بزرگ

روش تهیه‌ی ماکیاتو کارامل

مرحله‌ی ۱

به سادگی اسپرسو، شیر، شربت وانیلی و یخ را در فنجانی که قرار است نوشیدنی را در آن سرو کنید، بریزید.

مرحله‌ی ۲

ترکیب را مخلوط کنید تا زمانی که یک بافت صاف داشته باشد.

مرحله‌ی ۳

سس کارامل را به آرامی روی ترکیب بریزید و کار تمام است!

کافه موکا

طرز تهیه بهترین قهوه MOCHA

مدت زمان آماده‌ی سازی: ۱۵ دقیقه

مواد لازم: پودر شکلات / موکا، دانه‌های قهوه‌ی بودداده و تیره، شیر بدون چربی، خامه‌ی زده‌شده

این نوع از کافه لاته یک نوآوری امریکایی است که طرز تهیه‌ی آن از بیسِرین نوعی نوشیدنی قهوه الهام گرفته شده‌است. کافه موکا یک نوشیدنی بر پایه‌ی اسپرسو با شیر و شکلات داغ است.

اما اگر دستگاه اسپرسو ندارید نگران نباشید!

در این‌جا به شما نشان می‌دهیم که چگونه کافه موکا را حتی بدون دستگاه اسپرسو بسازید. اگر می‌توانید قهوه را در خانه آماده کنید، از عهده‌ی تهیه‌ی این نوشیدنی هم برمی‌آیید.

مواد تشکیل‌دهنده‌ی کافه موکا

 • ۲/۳ فنجان پودر موکا یا شکلات (شما همچنین می‌توانید از شربت شکلات استفاده کنید)
 • ۲ قاشق غذاخوری دانه‌های تیره و بوداده‌ی قهوه
 • یک یا دو فنجان شیر بدون چربی
 • خامه‌ی زده‌شده
 • دستگاه آسیاب قهوه

طرز تهیه‌ی کافه موکا

مرحله‌ی ۱

قهوه‌تان را به ‌صورت معمول آماده کنید، ولی احتمالا دل‌تان می‌خواهد زمان آماده شدنش را به آماده شدن موکا نزدیک کنید تا خیال‌تان راحت شود که ترکیب شیر و شکلات سرد نمی‌شود.

مرحله‌ی ۲

شیر را حرارت دهید اما اجازه ندهید که بسوزد. پودر موکا / شکلات را به یک لیوان بزرگ اضافه کنید و بعد از آن شیر را رویش بریزید. تا زمانی که پودر حل شود، آن را به سرعت هم بزنید.

مرحله‌ی ۳

قهوه را داخل لیوان بریزید و آن را با شربت موکا / شکلات هم بزنید.

مرحله‌ی ۴

خامه‌ی زده‌شده و مقداری پودر موکا را روی نوشیدنی بریزید و کار تمام است!

قهوه امریکانو

طرز تهیه بهترین قهوه آمریکانو

مدت زمان آماده‌سازی: ۲-۴ دقیقه

مواد لازم: اسپرسو، آب داغ

بسیاری از نوشیدنی‌هایی که بر پایه‌ی اسپرسو هستند از شیر استفاده می‌کنند، به جز قهوه امریکانو – یا خیلی ساده امریکانو. در تهیه‌ی این نوشیدنی نیز از اسپرسو استفاده می‌شود اما به جای شیر، آب داغ به کار می‌رود. نتیجه یک نوشیدنی قهوه است که دارای همان تندی قهوه دم‌شده است اما طعم متفاوتی دارد.

تمام موادی که برای تهیه‌ی قهوه امریکانوی خود نیاز دارید، به قرار زیر است:

 • اسپرسو
 • آب داغ

همین!!!!

آماده کردن این نوشیدنی قهوه دستورالعمل بسیار ساده‌ای دارد:

مرحله‌ی ۱

یک لیوان مخصوص قهوه یا لاته آماده کنید.

مرحله‌ی ۲

۸۸ میلی‌لیتر آب جوش در یک لیوان جداگانه بریزید.

مرحله‌ی ۳

یک شات ۸۵ گرمی از اسپرسو را داخل لیوان سرو بریزید.

مرحله‌ی ۴

آب جوش را را به لیوان اسپرسو اضافه کنید.

بفرمایید! و امریکانوی داغ شما آماده است.

قهوه کوبانو

طرز تهیه بهترین قهوه CUBANO

مدت زمان آماده‌سازی: ۱۰ دقیقه

مواد لازم: قهوه‌ی پودر شده، آب، شکر

قهوه کابینو – که با نام قهو‌ه‌ی کوبایی یا اسپرسوی کوبایی نیز شناخته می‌شود – نوعی اسپرسو است که ریشه در کوبا دارد. زمانی که ماشین‌های اسپرسو برای نخستین بار از ایتالیا به این کشور وارد شده بود، تولید این نوع نوشیدنی آغاز شد.

این شات اسپرسو پس از دم کردن شیرین می‌شود و به عنوان پایه‌ای برای سایر نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. قدرت آن دو برابر قهوه‌ی سنتی امریکایی است و کوبایی‌ها آن را به عنوان بخشی از مراسم صبحانه‌شان مصرف می‌کنند.

مواد لازم برای تهیه قهوه کوبانو

 • ۵ قاشق غذاخوری قهوه که به خوبی پودر شده
 • یک فنجان آب
 • ۴ تا ۶ قاشق چای‌خوری شکر

دستورالعمل آماده کردن قهوه کوبانو

مرحله‌ی ۱

قهوه‌ی ریز پودرشده را (ترجیحا از دانه‌های تیره و بوداده‌ی قهوه) به دستگاه اسپرسوسازتان اضافه کنید و به سادگی دستورالعمل‌های دستگاه خود را دنبال کنید.

مرحله‌ی ۲

به ازای هر فنجان قهوه‌ای که قصد دارید به عنوان قهوه کوبانو آماده کنید، یک قاشق چایخوری شکر اضافه کنید، زیرا این نوع قهوه قرار است بسیار شیرین باشد. یک ترفند که بد نیست در این‌جا قید شود: قبل از این‌که قهوه را دم کنید، شکر را به لیوان سرو اضافه کنید.

مرحله‌ی ۳

قهوه را طبق روش همیشگی دم کردن قهوه اسپرسو دم بگذارید، مایع را به لیوان حاوی شکر اضافه کنید و آن را خوب هم بزنید تا هر دانه شکر به طور کامل حل شود.

کافه لاته

طرز تهیه بهترین قهوه LATTE

مدت زمان آماده‌سازی: ۵ دقیقه

مواد لازم: اسپرسو، شیر بدون چربی، پودر کاکائو

با استفاده از اسپرسو (یک سوم)، شیر بخار داده شده (دو سوم) و حدود یک سانتیمتر کف، کافه لاته تهیه می‌شود. کافه لاته، یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های تهیه شده از قهوه است، اما این نوشیدنی اغلب به لطف Starbucks با فلت وایت اشتباه گرفته می‌شود.

در این‌جا به شما نشان می‌دهیم که چه‌طور با استفاده از مواد و تجهیزات زیر (حتی اگر کافه‌من [قهوه‌چی] نیستید! ) کافه لاته تهیه کنید:

 • اسپرسو (یا قهوه‌ی قوی دم کرده)
 • شیر دو درصد چربی یا بدون چربی
 • پودر کاکائو برای تزئین کردن
 • قاشق
 • ظرف شیشه‌ای دردار
 • یک فنجان پهن و کم عمق

دستورالعمل تهیه‌ی کافه لاته

مرحله‌ی ۱

اسپرسو یا قهوه‌ی قوی‌ را دم کنید.

مرحله‌ی ۲

برای کف کردن شیر، آن را داخل یک ظرف شیشه‌ای بریزید به طوری که تا نیمه پر شود. درب ظرف را خوب ببندید و به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه آن را به شدت تکان دهید.

مرحله‌ی ۳

شیر را بدون گذاشتن درب ظرف به مدت ۳۰ ثانیه در مایکروویو حرارت بدهید، به طوری که کف تا سر شیشه برسد. گرما سبب می‌شود که کف ثابت بماند.

مرحله‌ی ۴

اسپرسو را به یک فنجان پهن و کم عمق منتقل کنید و برای نگه داشتن کف، با استفاده از یک قاشق بزرگ، شیر حرارت دیده در مایکروفر را داخل اسپرسو بریزید. می‌توانید هر اندازه که می‌خواهید، شیر اضافه کنید.

مرحله‌ی ۵

با استفاده از قاشق هر اندازه که دوست دارید کف شیر روی لاته بریزید. با پودر کاکائو نوشیدنی‌تان را تزیین کنید و خوب کار تمام است!

قهوه کورتادو 

طرز تهیه بهترین قهوه کورداتو

مدت زمان آماده‌سازی: ۳ دقیقه

مواد لازم: اسپرسو، شیر

کورتادو قهوه‌ی مورد علاقه‌ی مردم در اسپانیا، پرتغال و امریکای لاتین است که اغلب به عنوان یک نوشیدنی بعد از ظهر از آن لذت می‌برند. این نوشیدنی از اسپرسو تهیه می‌شود و با مقدار کمی‌ شیر گرم کمی رقیق می‌شود و میزان اسید آن کاهش می‌یابد.

شیر استفاده شده برای کورتادو کمی خنک‌تر از ماکیاتو است اما قوام شیر استفاده شده در لاته را دارد. اگر نمی‌توانید بین قهوه‌ی سرد و داغ یکی را انتخاب کنید، برای ایجاد تنوع کورتادو را امتحان کنید.

برای تهیه‌یقهوه کورتادو باید مواد زیر را آماده کنید

 • اسپرسو
 • شیر گرم و کف کرده

برای تهیه‌ی کورتادو مطابق با دستور زیر عمل کنید

مرحله‌ی ۱

اسپرسو را مستقیما داخل فنجان بریزید.

مرحله‌ی ۲

اسپرسو را با مقدار کمی ‌شیر شیرین و کف‌دار رقیق کنید.

مرحله‌ی ۳

و قهوه‌تان آماده‌ی سرو است!

توصیه می‌شود که کورتادو را با استفاده از لیوان‌های ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌لیتری سرو کنید، با شیری که فقط بخار داده شده‌است زیرا قرار نیست این نوشیدنی کفدار باشد.

آفوگاتو

طرز تهیه بهترین قهوه AFFOGATO

مدت زمان آماده‌سازی: ۵ دقیقه

مواد لازم: اسپرسو، ژلاتو

دشوار است تصمیم بگیرید که آیا آفوگاتو یک نوشیدنی است یا یک دسر، اما این موضوع اهمیت چندانی هم ندارد. شما باید این ترکیب را امتحان کنید، اگر تا به حال این کار را نکرده‌اید!

آفوگاتو ریشه در میلان دارد و نام آن به معنای “غرق شده” است که بسیار هم مناسب آن است، زیرا برای تهیه‌ی این نوشیدنی مبتنی بر قهوه از اسپرسو داغ و تلخ برای ذوب کردن بستنی ژلاتو استفاده می‌شود و به این ترتیب یک استخر حاوی قهوه‌ی خامه‌ای و بستنی آماده می‌شود که دوست دارید در آن غرق شوید!

بله، تنها دو ماده‌ی ضروری برای تهیه‌ی این نوشیدنی لازم است:

– اسپرسو
– ژلاتو (بستنی ایتالیایی)

این نوشیدنی خوش‌طعم و مزه را می‌توانید مطابق با دستور ساده‌ی زیر آماده کنید:

مرحله‌ی ۱

ابتدا و پیش از هر کار دیگری لیوان‌تان را خنک کنید و اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی ژلاتو دارید (شما می‌توانید از بستنی ساده نیز استفاده کنید) و کاملا سرد است زیرا قرار نیست که بلافاصله بعد از ریختن اسپرسوی داغ روی آن کاملا ذوب شود!

مرحله‌ی ۲

اسپرسو را درست زمانی آماده کنید که قرار است آفوگاتو را سرو کنید، بنابراین قهوه تا حد ممکن گرم و تازه است.

مرحله‌ی ۳

فقط ۳۰ گرم از اسپرسو تازه و گرم برای هر اسکوپ ژلاتو استفاده کنید زیرا شما نمی‌خواهید بستنی خود را غرق کنید.

کاپوچینو

طرز تهیه بهترین قهوه CAPPUCINO

مدت زمان آماده‌سازی: ۱۰ تا ۱۵ دقیقه

مواد لازم: اسپرسو، شیر

این نوشیدنی ایتالیایی به طور سنتی با اسپرسو و شیر گرم تهیه می‌شود و با شیر کف‌دار پوشانده می‌شود. برای این‌که شیر حسابی کف کند بهتر است آن را با دستگاه استیمر (کف‌ساز) آماده کنید.

اما اگر استیمر شیر نداشته باشید باید چه کار کنید؟

مشکلی نیست! ما به شما نشان می‌دهیم که چطور کاپوچینو آماده کنید حتی اگر این دستگاه را نداشته باشید.

موادی که برای تهیه‌ی این نوشیدنی نیاز دارید عبارتند از:

– اسپرسو
– شیر
– همزن و یک لیوان

روش تهیه‌ی کاپوچینو:

مرحله‌ی ۱

مثل همیشه اسپرسو را آماده کنید.

مرحله‌ی ۲

۱/۲ فنجان شیر (با استفاده از مایکروویو یا اجاق گاز) را تا نزدیک به نقطه‌ی جوش حرارت بدهید.

مرحله‌ی ۳

برای زدن شیر از همزن استفاده کنید تا به یک کف قطور تبدیل شود، ولی نباید حباب‌های بزرگ داشته باشد.

مرحله‌ی ۴

شیر را در یک ظرف شیشه‌ای تکان دهید تا غلیظ شود و کف کند.

مرحله‌ی ۵

شیشه را روی کانتر بزنید تا حباب‌های بزرگ بترکند.

مرحله‌ی ۶

ظرف را خالی کنید و دوباره این کار را تکرار کنید تا یک کف خوب و خامه‌ای داشته باشید.

مرحله‌ی ۷

شیر را پس از آخرین چرخاندن در ظرف شیشه‌ای به اسپرسو اضافه کنید، مچ دست‌تان را به اطراف بچرخانید تا کف روی شیر قبل از خود شیر خارج شود.

آیس کافی

طرز تهیه بهترین قهوه ICED-COFFEE

مدت زمان آماده‌سازی: ۲ تا ۴ ساعت

مواد لازم: قهوه، شیر، شیرین‌کننده

آیس کافی می‌تواند یک نوشیدنی عالی و طراوت‌بخش باشد – اما فقط اگر بتوانید نوشیدنی را بدون رقیق کردن آن با یخ، خنک نگه دارید.

همه‌ی ما می‌دانیم که ریختن قهوه‌ی داغ روی یک عالم یخ به یک نوشیدنی به شدت آبکی و بی‌مزه منجر می‌شود. نگه داشتن قهوه در یخچال برای خنک نگه داشتن قهوه از سوی دیگر، سبب می‌شود که عطر و طعم نوشیدنی به کل از بین برود.

اما نگران نباشید ما به شما ترفندی یاد می‌دهیم که یک آیس کافی عالی آماده کنید، بنابراین می‌توانید در گوشه‌ای از آشپزخانه‌تان بنشینید و از آیس کافی خوش طعم و مزه‌تان لذت ببرید و اصلا هم لازم نیست نگران باشید که یخ طعم قهوه را کم می‌کند!

ترفند تهیه‌ی آیس کافی به قرار زیر است:

مرحله‌ی ۱

قهوه را مثل همیشه دم بگذارید و شیرین‌کننده انتخابی خود را به همان مقداری که معمولا در آیس‌کافی می‌ریزید، اضافه کنید.

مرحله‌ی ۲

ترفند واقعی این است: قهوه را در یک قالب مکعبی یخ بریزید و داخل فریزر بگذارید تا یخ بزند.

مرحله‌ی ۳

مکعب‌های قهوه را به یک لیوان (مکعب قهوه‌ای بیش‌تر، طعم قوی‌تر) قرار دهید و یک لیوان شیر بر روی مکعب‌های قهوه بریزید.

مرحله‌ی ۴

اجازه بدهید مکعب‌های قهوه ذوب شوند و با شیر مخلوط شوند و قهوه‌ای سرد و خوش طعم برای رفع تشنگی‌تان آماده شود!

قهوه او له CAFE-AU-LAIT

طرز تهیه بهترین قهوه CAFE-AU-LAIT

مدت زمان آماده‌سازی: ۵ دقیقه

مواد لازم: دانه‌های قهوه‌ی فرانسوی بوداده، شیکوره، شیر

کافه اوله- قهوه‌ی نیمه دم‌شده، شیر نیم گرم، ۱۰۰٪ فرانسوی.

نام نوشیدنی به صورت تحت‌اللفظی “قهوه با شیر” است.

این نام بسیار هم مناسب آن است چرا که یکی از مولفه‌های ضروری آن رقیق کردن قهوه‌ی قوی با شیر خامه‌ای گرم است.

داشتن ریشه‌های فرانسوی برای لذت بردن از قهوه خوب است، اما خوشبختانه ضروری نیست. در این‌جا یک دستورالعمل ساده را برای تهیه‌ی کافه اوله به شما آموزش می‌دهیم

مواد لازم برای تهیه‌ی این نوشیدنی عبارت است از:

– ۳/۴ فنجان دانه‌ی قهوه‌ی فرانسوی بوداده و پودرشده
– ۱/۴ فنجان ساییده‌ی گیاه کاسنی (یا به فرانسوی شیکوره)

روش تهیه‌ی کافه اوله:

مرحله‌ی ۱

قهوه و کاسنی را در یک کاسه متوسط با هم مخلوط کنید.

مرحله‌ی ۲

مخلوط را در یک ظرف دردار نگهدارید.

مرحله‌ی ۳

یک قاشق غذاخوری از مخلوط قهوه-شیکوره را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید و دم بگذارید.

مرحله‌ی ۴

نصف فنجان شیر را گرم کنید.

مرحله‌ی ۵

شیر را به یک لیوان منتقل کنید و قهوه‌ی و شیکوره‌ی دم‌شده را نیز اضافه کنید. کار تمام است!

امیدوارم مطلب شناسایی انواع قهوه و روش دم انواع قهوه برای شما مفید باشد.

4.6/5 - (5 امتیاز)

بخوانید
10 قهوه اسپرسو برتر در سال ۱۴۰۱ کدام است؟

top10review

تمام تلاش تاپ تن اینه که با بررسی و معرفی بهترین محصولات و خدمات به شما برای زندگی بهتر و کاهش هزینه ها کمک کنه

4 دیدگاه

  1. عزیزم ، نویسنده‌ی طفلک در صفحه دوم به موضوع عنوان مقاله کاملا پرداخته، انقدر عجول نباشیم! 😊

  2. دوست گلم
   در واقع مقاله 11000 کلمه هست و تقریبا یک مقاله به شدت کامل حساب میشه!
   سعی بر این بوده کامل با انواع قهوه اشنایی پیدا کنید و در نهایت آموزش کامل دم هر کدام هم یاد بگیرید.
   احتمالا شما صفحه دوم این مقاله را ندیدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا