حیوانات خانگیلوازم خانگی و آشپزخانه

راهنمای خرید بهترین غذای سگ

تنها با ثیت نام و احراز هویت در آبان تتر در قرعه کشی سفر به مالدیو، پژو 206، آیفون و صدها جایزه دیگر شرکت کنید

رژیم و تغذیه مناسب یکی از مهمترین موارد برای حفظ سلامتی و طول عمر سگ‌هاست. به عنوان صاحب سگ بهترین کاری که میتوانیم برای این موجود دوست داشتنی انجام بدهیم تهیه بهترین غذای سگ است. منظور از بهترین غذا، مواد غذایی است که از نظر مواد مغذی از تعادل خوبی برخوردار باشد.

البته نباید فراموش کنید که غذای توله سگ ها، غذای سگ باردار، غذای سگ شیرده، غذای سگ نگهبان و … با یکدیگر تفاوت های جزئی دارند و باید برای هر کدام غذای مناسب خود را تهیه کرد.

در این مطلب در مورد غذای سگ و ویژگی‌های لازم آن صحبت می‌کنیم و در مورد رژیم غذایی سگ در مراحل و سنین مختلف نیز نکات مهمی را گوشزد می‌کنیم.

چرا برخی از مردم غذای خانگی را به غذای آماده سگ ترجیح میدهد؟

امروزه غذای سگ را می‌شود به راحتی به صورت آماده از سوپرمارکت، فروشگاه حیوانات، کلینیک‌های دامپزشکی و پت شاپ اینترنتی به راحتی تهیه کرد اما باز هم خیلی افراد مخصوصاً در کشور ما ترجیح میدهند غذای خانگی و همان غذایی که خود مصرف میکنند را به سگشان بدهند.
شاید دلیل رواج داشتن این موضوع تو کشور ما بخاطر این دلایل باشه:
1- افراد فکر می‌کنند نیاز غذایی بدن سگ ها مانند خود ما انسان هاست
2- بسیاری از افراد به قیمت مواد غذایی مخصوص سگ نگاه میکنند و فکر میکنند غذای خانگی ارزان تر و به صرفه تر است.
3- افراد تجربه زیادی در نگهداری از حیوانات خانگی ندارند.
4- گاهی افراد فکر میکنند غذای خانگی برای سگ از کیفیت بالاتری برخوردار استبهترین غذای خانگی سگ

 آیا غذای خانگی سگ آپارتمانی را بیمار میکند؟

به احتمال زیاد بله! غذاهای خانگی برخی از ویژگی های اساسی مورد نیاز سگ های آپارتمانی را ندارند.
غذای سگ‌ها باید حاوی گروه های غذایی پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری (امگا 3 و 6) به مقدار کافی باشد. نژادهای آپارتمانی به علت حساسیت بیشتر نگهداری بیشتر به این موارد حساس هستند و کم یا زیاد بودن این مواد غذایی توی رژیم غذایی سگ، در طولانی مدت باعث ایجاد بیماری میگردد.

آیا میتونیم از پا و اسکلت مرغ برای غذای سگ ها استفاده کنیم؟

خیر، این اشتباهی رایج است اما پای مرغ نه تنها برای سگ ارزش غذایی خاصی ندارد بلکه ممکن است با گیر کردن در مری و مجرای گوارشی سگ را با مشکلات فراوانی روبرو کند.

غذای خانگی سگ ارزانتر است یا غذای خشک ؟

غذای خشک ارزانتر است. شما اگر بخواهید با گوشت مرغ، سیب زمینی، سبزیجات و روغن های مفید نیاز روزانه سگتان را تامین کنید قطعاً هزینه ی بسیار بیشتری را باید پرداخت کنید.

رژیم غذایی سگ‌های کوچک چگونه است؟

رژیم غذایی سگ‌های کوچک مثل پامرانین، شیتزو تریر و … باید مبتنی بر ویتامین‌ها، مواد معدنی، غلات و سبزیجات باشد و نیازی نیست که بخش زیادی از غذای آن ها گوشت و مواد پروتئینی باشد.بهترین غذای سگ کوچک

رژیم غذایی سگ‌های متوسط شامل چیست؟

این سگ ها نیاز به خوردن مقادیر بیشتری از اسیدهای چرب و مواد معدنی و پروتئین ها دارند و باید از هر کدام تقریبا به مقدار مساوی به رژیم سگ اضافه کرد. اما سگ های متوسط چون اغلب فعالیت زیاد و معده کوچکی دارند بهتر است تعداد وعده های غذایی بیشتری را باید مصرف کنند.

غذای سگ‌های بزرگ و نگهبان و گارد چیست؟

رژیم غذایی سگ هایی مثل ژرمن شپرد، روتوایلر و گلدن رترییور طیف گسترده‌ای از مواد غذایی رو شامل میشود. این سگها اغلب خیلی فعال هستند و به همین دلیل نیاز به پروتئین بیشتری دارند. رژیم غذایی مناسب برای این سگ‌ها باید شامل پروتئین زیاد، فیبر، کربوهیدرات، ویتامین و مواد معدنی است.

مقدار و حجم غذای سگ در روز چقدر باید باشد؟

حجم غذای سگ تا حد زیادی به سن، نژاد، میزان فعالیت و وضعیت سلامتی‌ بستگی داشته بهتر است در این مورد با دامپزشک مشورت کنید.
اما به طور کلی توله‌ها تا یک سالگی به ۳ تا ۴ وعده غذا در روز نیاز دارند. اما در یک سالگی که به بلوغ میرسند باید دفعات غذا خوردن را به دو بار در روز کاهش بدهید.
و یک سگ بالغ به ازای هر یک کیلوگرم وزنش به ۱۱ گرم غذا نیاز دارد. یعنی اگه سگ شما ۲۵ کیلوگرم وزن داشته باشد ۲۷۵ گرم نیاز روزانه اوست که بهتر است در دو وعده در طول روز به او داده شود.

انواع غذاهای آماده سگ کدامند؟

در حال حاضر غذاهای تجاری به دو شکل غذای خشک و غذای تر یا غذای کنسروی (پوچ) در بازار موجود است.

بخوانید
5 جارو شارژی با کیفیت و برتر بازار ایران
غذای خشک سگ چیست ؟

این غذاها در ظاهر شبیه بیسکویت های قهوه ای رنگ و ریز هستن که در واقع از ترکیب مواد غذایی مخلوط شده و خشک شده تشکیل شده‌اند وتنها بین 6 تا 10 درصد رطوبت دارند.بهترین غذای خشک توله سگ

غذای کنسروی (تر) سگ چیست؟

کنسرو سگ مانند غذای خشک، مخلوطی از مواد غذایی اولیه است ولی میزان رطوبت آن بیشتر از غذاهای خشک و بین 60 تا 80 درصد است و از نظر ترکیبات در اکثر مواقع پروتئین یا چربی بالاتری نسبت به غذای خشک دارند.
غذاهای کنسرو شده تا قبل از بازگشایی در آن استریل بوده و سگ ها از خوردن این نوع غذا بسیار لذت میبرند.

تفاوت غذای خشک و غذای کنسروی سگ چیست؟

غذای کنسروی سگ خوش خوراک‌تر است، اما قیمت بالاتری دارد و اگر زیاد و مداوم مصرف شود منجر به مشکلات دهان و دندان مثل بوی بد دهان و پوسیدگی دندان می‌شود. همچنین این نوع غذا پس از باز شدن باید بلافاصله استفاده شود تا از فساد آن جلوگیری به عمل آید.
در مقابل غذای خشک سگ تمیزترین و شاید بهترین شیوه برای غذادهی به سگ است. این نوع غذا حتی پس از ساعت‌ها می‌تواند سالم و تازه بماند و همچنین جویدن غذای خشک به سلامت دندان سگ کمک کرده و در عمل کار مسواک را برای سگ انجام می‌دهد.
غذای خشک سگ مواد مغذی بیشتری داشته و برای رژیم غذایی روزانه سگ مناسب‌تر است.
از نظر قیمت، غذای خشک بسیار به صرفه‌تر و اقتصادی‌تر از انواع دیگر غذاهای سگ است. 

غذای خشک یا تر، کدام یک برای سگ شما بهتر است؟

دامپزشکان توصیه می‌کنند که رژیم غذایی خوب و مناسب برای سگ بهتر است ترکیبی از غذای خشک و غذای تر باشد اما در مورد اغلب نژادهای سگ باید ۸۰% رژیم غذایی از غذای خشک تشکیل شده باشد.

غذای سگ ایرانی بهتره یا خارجی؟

هر دو برندهای خوب و با کیفیت قابل قبولی را ارائه می‌دهند اما به علت وجود محدودیت‌های ارزی و قیمت بالای دلار برندهای خارجی معتبر کمتر در دسترس بوده و اقبال برای برندهای ایرانی با کیفیت و قیمت پایین‌تر بیشتر شده است. البته فراموش کنید که در خرید محصولات به خاطر قیمت خیلی پایینتر دچار اشتباه و خرید غذای سگ بی کیفیت نشوید.
اینکه شما کدوم محصول را می‌خواهید برای سگتان بخرید بستگی به بودجه و هزینه‌ای دارد که می‌توانید ماهانه برای سگتان هزینه کنید

بهترین غذای مرطوب (کنسروی) سگ بالغ

غذای کنسروی سگ Blue Buffalo مدل خانگی همراه با سبزیجات باغی و برنج قهوه‌ای

این غذای کنسروی سگ یکی از مرغوب‌ترین ها محصولات برای سگ های بالغ است. این غذای مرطوب با طعم و مزه غیر قابل مقاومت با استفاده از بهترین مواد طبیعی ساخته شده است.

این کنسرو با کیفیت بالا از تکه های مرغ پر شده و پر از میوه و سبزیجات باغ تهیه شده و با ویتامین ها و مواد معدنی غنی سازی شده‌است و هیچ وعده غذایی جانبی، ذرت، گندم، سویا، طعم های مصنوعی یا مواد نگهدارنده ندارد.

.

کنسرو سگ رویال کنین مدل Mini adult light

کنسرو سگ رویال کنین

محصول: فرانسه

ترکیبات: گوشت و مشتقات حیوانی، غلات، روغن و چربی‌های مفید، مواد معدنی و ویتامین‌های مختلف

چرا این محصول را دوست داریم؟

 • کنسرو سگ رویال کنین مخصوص سگ‌های نژاد کوچک مثل شیتزو تریر تهیه شده.
 • این غذا به تناسب اندام سگ‌های کوچک کمک و از اضافه وزن و چاقی پیشگیری می‌کنه.
 • مواد مغذی موجود در این کنسرو به تقویت و سلامت پوست و موهای شیتزو تریر کمک می‌کنه.
کنسرو سگ آنیموندا

کنسرو غذای سگ بالغ انیموندا مدل jughurt

ترکیبات: بوقلمون ۴۸%، پنیر ۷%، گندم، کربنات کلسیمیا طعم گوساله ، ماست ، جو

 • غذای کنسروی آنیموندا مخصوص سگ‌های بالغ زیر ۱۰ کیلوگرم مثل شیتزو تریر تهیه شده و فوق‌العاده خوش خوراک و لذیذه.
 • در تهیه این غذا از طعم‌دهنده، رنگ و نگهدارنده مصنوعی استفاده نشده.
 • این غذا رو می‌تونید به تنهایی با در ترکیب با غذای خشک به شیتزو تریرتون بدید.
غذای کنسروی پاته مرغ نوتری پت

کنسرو غذای سگ ایرانی نوتری پت مدل پاته مرغ 

محصول: ایران

وزن: ۴۲۵ گرم

ترکیبات: گوشت سفید، خمیر استخوان، نشاسته گیاهی، آرد سوخاری، مکمل ویتامینه و مواد معدنی، غلات و سبزیجات

آنالیز ترکیبات

پروتئینکربوهیدراتچربیانرژی
۶.۵%۱۴-۱۲%۹%۱۱۰۰کیلوکالری

مقدار مصرف بر اساس وزن حیوان

وزن سگ (کیلو گرم)۵۱۰۱۵
وزن غذای روزانه (گرم)۵۰۰۶۵۰۸۰۰

این محصول حاوی گوشت تازه مرغ هست که با ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن سگ غنی شده و برای توله‌سگ و همینطور سگ‌های بالغ کلیه نژادها مناسبه.

بخوانید
۱۵ اسپرسوساز برتر خانگی در سال ۱۴۰۲

به گفته کاربران، این کنسرو خوش خوراکه و اکثر سگ‌ها عاشق طعم و بوش هستن. البته شاید سگ‌های حساس و بدغذا استقبال خوبی از این کنسرو نکنن.

این کنسرو قیمت پایین و اقتصادی و در عین حال کیفیت قابل قبولی داره؛ به همین دلیل برای غذارسانی به سگ‌های بی‌پناه و حمایتی و به عنوان کنسرو سگ ارزان و باکیفیت گزینه مناسبیه.

یکی از نقاط ضعف کنسرو غذای سگ نوتری درصد پروتئین پایین اون هست که البته به همون نسبت هم قیمت پایین تری داره.

کنسرو سگ ایدل داگ مدل گوشت خرگوش و برنج

محصول: آلمان

وزن: ۱۲۰۰ گرم

کنسرو غذای سگ ایدل داگ از ترکیب گوشت خرگوش و برنج در سسی خوشمزه و غلیظ تهیه شده و بسیار خوش خوراک و باکیفیتیه. این کنسرو در قوطی‌های ۱۲۰۰ گرمی عرضه می‌شه و به نسبت وزن و کیفیتش قیمت مناسبی داره.

براساس نظرات کاربران این کنسرو بسیار خوش خوراکه و اکثر سگ‌ها از طعم و بوی اون خوششون میاد.

کنسروهای ایدل داگ تنوع طعمی بالایی دارن و به همین دلیل سگ‌های بدغذا که از هرغذایی خوششون نمیاد رو هم راضی می‌کنن. علاوه بر این طعم، کنسروهای ایدل داگ در طعم‌های دیگه مثل کنسرو گوشت مرغ و هویج، گوشت مرغابی و جگر، گوشت گوساله و خرگوش، گوشت گاو و … هم وجود دارن که در لینک زیر می‌تونید اونا رو ببینید.

کنسرو سگ هپی داگ مدل گوشت خالص اردک

کنسرو سگ هپی داگ مدل گوشت خالص اردک

محصول: آلمان

وزن: ۴۰۰ گرم

سطح قیمت: نسبتا بالا

کنسرو هپی داگ محصول کشور آلمانه و کیفیت و تنوع طعمی بالایی داره و برای سگ‌های بالغ از تمامی نژادها مناسبه. این برند خیلی وقته که به بازار غذای حیوانات خانگی ورود کرده و طرفدارهای زیادی به دست آورده.

این کنسرو از ۱۰۰% گوشت خالص اردک تهیه شده، بسیار لذیذ و خوش خوراکه و فاقد غلات، سویا و شکره.

برای بهبود سیستم ایمنی بدن سگ به ترکیبات این کنسرو، ویتامین E هم اضافه شده.

ترکیبات این کنسرو برای سگ‌هایی که معده و گوارش حساسی دارن و هر غذایی رو نمی‌تونن بخور بسیار مناسبه.

غذای تر سگ بلکاند

غذای تر سگ بلکاندو مدل Chicken مناسب سگ نگهبان

محصول: آلمان

سطح قیمت: متوسط

ترکیبات: گوشت مرغ، دل، جگر، سنگدان (۷۳%)، آب گوشت مرغ (۲۷%)

این غذا از پروتئین خالص گوشت مرغ تهیه شده و برای سگ‌ها در تمام سنین و کلیه نژادها مناسبه. غذای کنسروی بلکاندو محصول کشور آلمانه و ۴۰۰ گرم وزن داره. پروتئین بالای این کنسرو اون رو برای سگ های پر فعالیت و سگ های نگهبان مناسب کرده.

در ترکیبات این محصول از هیچ گونه مواد افزودنی و نگهدارنده استفاده نشده و برای سگ‌های بدغذا و سگ‌هایی که دستگاه گوارشی حساسی دارن هم مناسبه. این غذا یکی از پرفروش‌ترین محصولات در سایت دیجی کالاست که نشان دهنده خوش خوراک بودن و کیفیت بالای اونه.

کنسرو غذای سگ مونژه

محصول: ایتالیا

سطح قیمت: بالا

ترکیبات: گوشت تازه بوقلمون، نشاسته برنج، پالپ مرکبات، مواد معدنی و ویتامین

آنالیز ترکیبات

پروتئین خامفیبر خامچربی خامرطوبت
۸%۰.۵%۶%۸۰%

مقدار مصرف روزانه بر اساس وزن سگ

وزن سگ (کیو گرم)۸-۴۱۴-۹۲۴-۱۵
مصرف روزانه (گرم)۵۱۰-۳۰۵۷۷۵-۵۵۰۱۱۵-۸۱۵

غذای تر مونژه از گوشت تازه و باکیفیت بوقلمون به همراه مرکبات تهیه شده و منبعی طبیعی برای ویتامین‌ها ومواد معدنی مورد نیاز بدن سگه. این کنسرو بدون هیچ گونه رنگ، مواد نگهدارنده و شکر تهیه شده و برای سگ‌های تمامی نژادها مناسبه.

محصولات کنسروی مونگه علاوه بر این طعم، در طعم‌های دیگه مثل خرگوش، گوساله، مرغ و … هم وجود داره که در لینک زیر می‌تونید تمام این محصولات رو مشاهده کنید. برای مشاهده قیمت و خرید کنسرو سگ مونژه روی لینک زیر کلیک کنید.

کنسرو غذای سگ یو اس پت

کنسرو غذای سگ یو اس پت مدل Game

محصول: آلمان

سطح قیمت: نسبتا بالا

غذای کنسروی سگ یو اس پت از گوشت شکار به همراه کدو تنبل تهیه شده که در سسی غلیظ و ژلاتینی قرار گرفته و برای سگ‌های بالغ تمامی نژادها مناسبه. این غذا بسیار لذیذ و خوش خوراکه و در ترکیبات اون از هیچ گونه مواد نگهدارنده، رنگ، شکر و سویا استفاده نشده و کیفیت بالایی داره.

بخوانید
بهترین آبمیوه گیری بازار ایران

این غذا در قوطی‌های ۸۰۰ گرمی عرضه می‌شه و با قابلیت باز شدن آسان به راحتی قابل استفاده و مصرفه.  کنسروهای یو اس پت علاوه بر این طعم، در طعم‌های دیگه گوشت خرگوش، گوشت گاو، بوقلمون و برنج، گوشت بره و کدوسبز و همینطور کنسرو مخصوص توله سگ و … وجود داره که از طریق لینک زیر می‌تونید اونا رو مشاهده کنید.

پوچ توله سگ پورینا فریسکیز

پوچ توله سگ پورینا فریسکیز مدل Vitafit

محصول: فرانسه

سطح قیمت: متوسط

پوچ یا کنسرو مخصوص توله سگ فریسکیز محصول کشور فرانسه است و در بسته‌بندی‌های ۱۰۰ گرمی عرضه میشه. غذای کنسرو توله سگ حاوی هویج و مرغه که در سسی غلیظ و خوشمزه قرار گرفته و برای توله‌های تمامی نژادها مناسبه.

محصولات پورینا فریسکیز به خوش خوراک بودن معروفن و این پوچ سگ هم به گفته کاربران خیلی خوش خوراک و لذیذه و از خریدشون راضی بودن. پس اگه دنبال غذای کنسرو توله سگ خوش خوراک و باکیفیت می‌گردید این غذا رو پیشنهاد می‌کنیم.

پوچ سگ استوزی با طعم ژامبون

محصول: ایتالیا

سطح قیمت: متوسط

پوچ یا سوپ سگ استوزی با طعم ژامبون محصول کشور ایتالیاست و کیفیت و طعم بسیار خوبی داره. این پوچ ۱۵۰ گرم وزن داره و برای سگ‌های بالغ کلیه نژادها مناسبه. این پوچ رو می‌تونید به عنوان میان وعده به سگتون بدید یا با غذای خشکش ترکیب کنید و یه غذای لذیذ و خوشمزه برای سگتون درست کنید.

سوپ‌های استوزی، علاوه بر طعم ژامبون، در طعم‌های مختلفی مثل گوشت گوساله و لوبیا سبز،  بوقلمون و هویج، مرغ و … هم وجود داره که در لینک زیر می‌تونید تنوع اونا رو مشاهده کنید.

بهترین غذای خشک سگ بالغ بزرگ جثه

غذای خشک سگ رویال کنین مدل MAXI Adult

پروتئینفیبرچربی
۲۶%۱.۲%۱۷%

این غذا مخصوص سگ‌های بالغ نژاد بزرگ تهیه شده که وزنی بین ۲۶-۴۴ کیلوگرم دارند. پروتئین بالا و فیبر بالانس شده این غذا به بهبود گوارش سگ کمک می‌کند و دارای ترکیباتی شامل پروتئین طیور، ذرت، چربی‌های حیوانی، گندم، برنج، مواد معدنی، روغن ماهی و ویتامین‌ها است.

ترکیبات این غذا به سلامت و تقویت استخوان‌ها و مفاصل سگ‌های بزرگ کمک می‌کند.

بهترین غذای خشک سگ مخصوص سگ‌های کوچک بالغ

غذای خشک سگ نژاد کوچک برای سگ‌های عروسکی و مینیاتوری با وزن کمتر از ۴ کیلوگرم تهیه شده است و فرمولاسیون این غذا با ترکیباتی همچون برنج، گوشت مرغ، ذرت، چربی حیوانی، پروتئین حیوانی، مواد معدنی، روغن سویا و ویتامین‌ها، مناسب سگ‌های کوچک طراحی شده و از نظر مواد مغذی کاملا بالانس شده است.

غذای خشک سگ رویال کنین نژاد کوچک

پروتئینفیبرچربی
۲۴%۱.۷%۱۸%

ترکیبات این غذا به سلامت و شادابی پوست و موی سگ کمک می‌کند.

غذای خشک سگ جوسرا با طعم گوشت بره

ترکیبات: پروتئین گوشت بره، برنج، فیبر چغندر، چربی طیور، مواد معدنی

آنالیز محصول

پروتئینچربیفیبرکلسیوم
۲۱%۱۱%۲.۷%۲%
 • طعم گوشت بره این غذا تنوع خوبی در رژیم غذایی سگ به حساب میاد.
 • بسیار خوشبو و خوش خوراک
 • اسیدهای چرب موجود در این غذا به سلامت و درخشندگی موهای سگتون کمک می‌کنن.

غذای خشک سگ بوش مدل Active

محصول: آلمان

ترکیبات: گوشت مرغ، ذرت، چربی حیوانی، چغندر، گوشت ماهی، روغن ماهی و مواد معدنی

پروتئینفیبرکلسیومچربی
۲۵%۱۶%۲.۵%۱.۲۵%
 • غذای سگ بوش برای سگ‌های بالغ فعال و پرتحرک تهیه شده که نیاز به انرژی بیشتری در روز دارن.
 • این غذا برای تمامی نژادهای سگ مناسبه و کیفیت بسیار خوبی داره.
 • ترکیبات این غذا به تقویت مفاصل و سیستم ایمنی بدن سگ‌ها کمک می‌کنه.
غذای سگ نوتری

غذای خشک سگ ایرانی نوتری پت

این شرکت در سال ۱۳۷۹بوسیله جمعی از فارغ التحصیلان دامپزشکی و تغذیه تاسیس گردید تا قبل از تاسیس این شرکت حدود سه سال در رابطه با تولید کنسرو خوراک سگ و گربه با اداره دامپزشکی و مواد غذائی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی همکاری مشترک داشت و پس از تاسیس در این سال با تکمیل کارخانه خود در هشتگرد از آن نیرو منفک گردیده و فعالیت مستقل خود را در راستای تولید محصولات غذائی مخصوص سگ و گربه بعنوان تنها تولید کننده این مواد در ایران ادامه داد. تا دو و نیم سال اولیه محصولات منحصرا کنسروی بودند و پس از آن خط تولید غذای خشک این شرکت در سال ۱۳۸۳راه اندازی گردید. این شرکت از بدو تولید محصولات خود، علاوه بر توزیع در بازار( کلینیکهای دامپزشکی و پت شاپها ، داروخانه های دامپزشکی و سوپر مارکتها)در تهران و شهرستانها ،تامین غذای سگهای اکثر نیروهای دولتی ،نظامی و امدادی را در کشور به عهده گرفت این نیروها مجهز به سگهای آموزش دیده در رابطه با زنده یابی ،مین یابی و تجسس مواد مخدر می باشند و بسیاری از آنها در تمامی این سالها مشتری این شرکت باقی مانده اند. بهین تاش اهمیت تغذیه در حیوانات را فرا تر از رفع گرسنگی می داند و مراتبی چون افزایش کارائی ،حفظ سلامت حیوان و انسانهای مرتبط با آن و بهداشت و سرزندگی حیوان را همواره در نظر داشته است.

بخوانید
بهترین اجاق گاز صفحه ای (10 اجاق گاز صفحه ای برتر)

محصول: ایران

ترکیبات: ۱۵% گوشت مرغ تازه، ۱۰% جگر گاو، پودر تخم مرغ، پودر گوشت قرمز.

آنالیز ترکیبات

پروتئینرطوبتچربیکلسیوم
۲۹%۱۰-۸%۱۰%۹-۱.۱%
 • غذای نوتری پت یکی از بهترین انواع غذای سگ ایرانی هست که مخصوص سگ‌های بالغ تهیه شده.
 • این محصول بخاطر کیفیت خوب و قیمت مناسبی که داره خیلی پرطرفدار و محبوبه.
 • و به ویژه برای غذارسانی به سگ‌های بی‌سرپناه و حمایتی استفاده میشه.
غذای سگ پتچی

غذای خشک سگ پتچی مدل Adult Mini

محصول: ایران

ترکیبات: سینه مرغ، چربی مرغ، گوشت بره، هویج کرنبری، کدو حلوایی، بروکلی، سیب تخم مرغ، برنج قهوه ای، مکمل روی روغن ماهی کاد، کلسیم افزوده، تیامین آمینو اسید های مس

آنالیز محصول

پروتئین خامچربی خامفیبررطوبتکلسیوم
۳۱%۱۶%۵%۱۰%۱.۲%
 • غذای سگ پتچی مخصوص سگ‌های بالغ نژاد کوچک تهیه شده و مطابق با نیازهای جسمی این سگ‌ها بالانس و تولید شده.
 • طبق نظر خریداران این غذا بسیار خوش خوراکه و اکثر سگ‌ها طعمش رو دوست دارن. حتی سگ‌هایی که قبلا از غذاهای خارجی استفاده می‌کردن هم استقبال خوبی از این غذا کردن.

برای خرید و اطلاع از قیمت غذای خشک سگ ایرانی پتچی روی لینک زیر کلیک کنید.

غذای سگ پتمال

غذای سگ پتمال مدل Beef and Fish

محصول: ایران

ترکیبات: پروتئین گوشت گاو، برنج، چربی حیوانی، آرد گندم، سبوس گندم، ذرت، گلوتن ذرت، روغن ماهی، پودر ماهی، روغن سویا و …

آنالیز محصول

پروتئینچربیفیبررطوبتکلسیوم
۲۴%۱۲%۴%۱۰%۰.۹%
 • غذای خشک پتمال به گفته مصرف کنندگان جزء بهترین انواع غذای سگ ایرانی است و کیفیت بسیار خوبی داره.
 • این غذا برای انواع نژادهای سگ تولید شده و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی و امگا ۳ و ۶ است.
 • علاوه بر این، صاحبان سگ گفتن که مصرف این غذا باعث بهبود وضعیت گوارش و کاهش ریزش موی سگشون هم شده.
غذای سگ فیدار پاتیرا

غذای خشک سگ فیدار پاتیرا مدل Mini Adult

محصول: ایران

ترکیبات: پودر گوشت مرغ، گوشت قرمز و پروتئین گیاهی؛ روغن ماهی، روغن سویا، چربی حیوانی، گلوتن ذرت، فیبر گیاهی، آرد برنج، چغندر قند، امگا ۳ و ۶، مواد معدنی و عناصر کمیاب

آنالیز محصول

پروتئین خامچربی خامفیبر خامکلسیوم
۲۶%۲۱%۴%۱.۴%
 • نظر کاربران دیجی کالا در مورد این غذا مساعد و مثبته و شاید یکی از دلایل مهم رضایت خریدارن، قیمت بسیار ارزان این غذا باشه.
 • صاحبان سگ که از این غذا برای سگشون استفاده کردن در مورد کیفیت هم رضایت نسبی داشتن. تنها شاید سگ‌های حساس و بدغذا که قبلا غذاهای خارجی می‌خوردن استقبال خوبی از طعم و بوی این غذا نکنن.
 • قیمت این غذا بسیار مقرون به صرفه و اقتصادیه و به همین دلیل برای غذا رسانی به سگ‌های حمایتی هم استفاده می ‌شه.

غذای مناسب برای سگ حامله چیست؟

غذای مخصوص توله سگ تمام نیازهای تغذیه‌ای سگ باردار را نیز تامین می‌کند و بالانس خوبی از نظر پروتئین، چربی و کالری دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در این مدت به سگ مادر غذای توله سگ بدید.
مدت زمان بارداری سگ بین ۵۸ تا ۶۸ روزه و سگ باردار در این دوران نیاز به رژیم غذایی بسیار مقوی و باکیفیت و حداقل شامل ۲۹% پروتئین و ۱۷% چربی دارد.
حتما همیشه آب تازه در دسترس سگ قرار بدید.
در دوران بارداری سگ رو مرتب پیش دامپزشک ببرید تا  از سلامت خودش و توله‌هایش مطمئن بشوید.

ویژگی‌های غذای سگ زمان شیردهی

سگ‌های ماده می‌توانند گاهی ۸ تا ۱۲ توله به دنیا بیاورند، بنابراین برای شیردادن به این همه توله سگ ماده باید انرژی لازم را داشته باشند.

بخوانید
15 هود برتر موجود در بازار ایران

سگ مادر در دوران شیردهی و به ویژه ۴ هفته اول به غذای پرانرژی و مقوی نیاز دارشته و باید همچنان غذای مخصوص توله سگ را برای او تهیه کرد.

برخی برندها محصولاتی به اسم غذای سگ مادر و توله دارن که به عنوان غذای سگ بعد از زایمان و توله‌ها بعد از ۳-۴ هفتگی کاملا مناسبن و ما این غذاها را نیز به عنوان رژیم غذای سگ شیرده پیشنهاد می‌کنیم.

نکات مهم غذای توله سگ

سگ مادر تا حدود سن ۸ هفتگی به توله‌ها شیر می‌دهد و این شیر بهترین و کامل‌ترین منبع تغذیه‌ای برای توله‌هاست. توله‌ها از سن ۳-۴ هفتگی به بعد کم کم می‌توانند در کنار شیر مادر، خوردن غذای سگ را هم شروع کنند.

برای توله‌های زیر ۸ هفته پیشنهاد می‌کنیم که از غذای استارتر مخصوص سگ مادر و توله استفاده کنید.

توله‌ها از ۲ ماهگی به بعد تا حدود یک سالگی که به بلوغ می‌رسند باید غذای مخصوص توله سگ بخورند تا مواد مغذی مورد نیاز بدنشان به خوبی تامین بشود.

تفاوت‌های غذای سگ عقیم شده

دامپزشکان توصیه می‌کنند که سگ‌های خانگی را حتما قبل از 6 ماهگی عقیم کنید. کاهش بارداری‌های ناخواسته، کاهش رفتارهای پرخاشگرانه، کاهش تمایل به فرار، تمیزتر بودن سگ‌ها (نبود رد گذاری توسط سگ نر و نبود دوره خون ریزی ماهانه سگ ماده) و بسیاری از بیماری‌ها و سرطان‌ها پیشگیری بشود.

اما عقیم سازی سگ معایبی هم دارد. انرژی و فعالیت سگ ها بعد از عقیم سازی کم شده و به همین دلیل مستعد چاقی، اضافه وزن و بالطبع آن بیماری‌های همچون دیابت، بیماری قلبی، مشکلات مفاصل و استخوان شود. برای همین باید مراقب مقدار کالری دریافتی و وزن سگمان باشیم.

توصیه می‌کنیم قبل از هر چیز حتما با دامپزشک در این مورد مشورت کنید تا رژیم غذایی مناسب سگ شما را مشخص کند.

از غذاهای خشک و کنسرویِ مخصوص سگ عقیم شده استفاده کنید. این محصولات در عین حال که نیازهای تغذیه‌ای سگ رو تامین می‌کنند کالری کمتری نیز دارند.

غذای خشک سگ
A personal perspective shot of an unrecognisable woman feeding her cocker spaniel, her dog is jumping with excitement.

چگونه به سگمان غذا بدهیم؟

 • توله ها باید تا ۸ هفتگی در کنار مادر باشند . در این مدت فقط از شیر مادر استفاده می کنند.
 •  از ۴ هفتگی به بعد می توان غذای نرم جامد را (به همراه شیر مادر) شروع کرد.
 •  در صورتی که توله ۲-۱ ماهه از مادر جدا شده می توان به ان ۵ وعده غذا در شبانه روز داد . که ۳ وعده آن باید شیر گاو ولرم همراه نان یا بیسکویت باشد و ۲ وعده دیگر غذای گوشتی همراه آب آن داده شود . حجم هر وعده باید کم باشد.
 • در بین ۴-۲ ماهگی رشد توله سریع بوده و نیاز به ۴ وعده غذا در شبانه روز دارد ( ۲ وعده شیر ولرم + بیسکویت و نان و دو وعده هم غذای گوشتی ). در این سن وجود چربی در جیره و اضافه کردن ویتامین های گروه B و مکمل های معدنی بسیار مفید است. دراین سن از دادن استخوان مرغ یا دنده مرغ باید خودداری کرد. ولی دادن استخوان مصنوعی یا قلم جهت تأمین کلسیم و تقویت فکها و تمیز کردن دندان ها مناسب می باشد.
 • در ۴ ماهگی یک وعده شیر را می توان حذف کرد ( ۳ وعده غذا در شبانه روز )
 • در ۶ ماهگی ۲ وعده غذا در شبانه روز کافی است (صبح و غروب)
 • پس از بلوغ توله ها (در یک سالگی) می توان ۱ وعده غذا داد (بویژه برای سگهای بزرگ)
 • باید توجه داشت که با کاهش تعداد وعده ها میزان غذا در یک وعده باید افزایش یابد.
 • غذا بهتر است هنگام غروب داده شود.
 • به سگهای بالغ نژاد کوچک می توان ۲ وعده غذا در روز داد ( یک وعده با شیر و بیسکویت در صبح و غذای اصلی در غروب ) زیرا نژادهای کوچک معده کم حجم دارند.
 • سگهای ماده آبستن تا ۵۰% بیش از میزان طبیعی خود نیاز به غذا دارند ( بویژه در آبستنی ماه دوم)
 • به سگهای بیمار نیز باید غذای مطبوع با حجم کم و در وعده های بیشتر داده شود.
 • آب تازه باید همیشه در دسترس باشد زیرا سگ در طول شبانه روز از راه ادرار ، مدفوع و له له زدن آب از دست می دهد.
 • غذا باید سر یک ساعت مقرر جلوی سگ گذاشته شود و ۲۰-۱۵ دقیقه بعد برداشته شود تا سگ عادت کند.
 • ظرف غذا و آب باید از جنس استیل باشد و د هر روز شسته شود.
 • به سگ بالغ حدود یک بیستم وزنش در روز غذا بدهید.
 • از مکمل های ویتامینه و مواد معدنی در جیره غذایی سگ خود استفاده نمایید.در مواقع بیماری ، جیره غذایی بر اساس نظر دامپزشک تهیه شود.

غذای سگ شما چیه؟

شما چه تجربه‌ای در این مورد دارید؟ از چه نوع غذا و محصولی به سگتون می‌دید؟ به نظرتون غذای خشک بهتره یا غذای کنسروی؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر و تجربیات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

top10review

تمام تلاش تاپ تن اینه که با بررسی و معرفی بهترین محصولات و خدمات به شما برای زندگی بهتر و کاهش هزینه ها کمک کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا