شست و شو و نظافتلوازم خانگی و آشپزخانهمواد شوینده

۱۰ مایع سفید کننده برتر (با کیفیت و به صرفه) در ایران

زمانی که از مایع سفید کننده یا آب ژاول یا وایتکس ( که البته خود، برند معروف تولید سفید کننده است) صحبت میکنیم به یاد تمیزی و پاکیزگی خانه می‌افتیم. کیفیت این ماده به شدت بر روی سلامتی خود و خانواده ما تاثیر گذار است. زیرا خرید بهترین مایع سفید کننده علاوه بر صرفه اقتصادی و آسیب کمتر به لباس‌ها به ریه ها و دستان ما نیز آسیب کمتری می‌رسانند.

از طرفی ضد عفونی کردن سطوح برای کاهش آلودگی‌ها و بیماری‌ها مخصوصا بیماری کویید-۱۹ که چند ماهی است دنیا را درگیر کرده، بسیار اهمیت دارد و این کار را به صورت اقتصادی میتوانیم با استفاده از سفیدکننده ها انجام دهیم.

در میان مزایای بسیاری که استفاده از سفید کننده‌ها دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بهترین سفید‌کننده‌ها بعنوان نوعی گندزدا بر روی باکتری‌ها و ویروس‌های موجود بر روی لباس‌ها عمل می‌کنند. به همین علت است که اگر لباس افراد مختلف را در کنار هم قرار دهید، هیچ گونه بیماری منتقل نمی‌گردد. همچنین این امر در لباس‌ها و پوشش‌های بیمارستان‌ها مشهود است که افراد مختلفی آنها را با بیماری‌های مختلف استفاده می‌کنند و سفید کننده‌ها هم کار خود را انجام می‌دهند و جرم‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برند.
  برای میکروب‌زدایی راه‌آب‌ها محصول را مستقیم و بدون حل کردن در آب به درون چاه بریزید. محصولی که در این صفحه مشاهده می‌کنید سفیدکننده سطوح دامستوس است که برای شستن سطوح مختلف می‌توانید از آن استفاده نمایید.
 2. مایع سفید کننده برای سفید کردن لباس‌ها و درخشندگی آنها بکار می‌رود. چنانچه نیاز به درخشنده و سفید کردن لباس‌های خود داشتید، مایع سفید کننده ترکیب قدرتمندی دارد که این کار‌ها را انجام می‌دهد. برای شست‌وشوی لباس‌ها جهت لکه‌زدایی ۲۰ میلی‌لیتر از محصول را با ۵ لیتر آب مخلوط کرده و لباس‌ها را برای مدت ۴۵ دقیقه در آن خیسانده و سپس آبکشی کنید.
 3. مایع‌های سفید کننده بوی بد لباس‌ها را از بین می‌برد. نه تنها در لباس‌ها بلکه این مایع‌ها کمک می‌کنند تا بوی بد از ماشین لباسشویی نیز برود. توان و قدرت این ترکیبات کمک به از بین بردن جرم‌هایی می‌کنند که باعث بوی بد می‌شوند.
 4. سفیدکننده‌ها لکه‌های قوی را از بین می‌برند. مایع‌های سفید کننده یک واکنش شیمیایی به خاک نشان می‌دهد که ترکیب آن را می‌شکند و لکه‌ی قوی را از روی لباس‌ها می‌برد. اما، اگر این محصول را بدرستی استفاده نکنیم، فاجعه‌ی بزرگی رخ خواهد داد و پارچه‌ها زرد و ضعیف خواهند شد، رنگشان می‌رود و یا حتی سوراخ می‌شوند.
 5. از این شوینده می‌توانید برای شست‌وشوی آشپزخانه استفاده کنید و مقدار مناسبی از این محلول را روی سینک یا دیگر سطوح آشپزخانه بریزید و سپس در صورت لزوم با یک برس آن را به‌صورت کف درآورید. حتماً بعد از ۵ دقیقه سطح موردنظر را با آب بشوید و برای ظروف هم می‌توان مقداری از محلول را روی ظروف یا تخته‌ی آشپزخانه ریخته و سپس با آب بشویید.

به یاد داشته باشید که از سفیدکننده به‌صورت مستقیم و بدون کاهش غلظت روی سطوح مرمر، لعابی، آلومینیوم، چوب‌های رنگ‌شده و فلز آبکاری شده استفاده نکنید زیرا باعث خوردگی یا تغییر رنگ این سطوح میگردد.

مزایا و معایب کلی مایع سفید کننده

نقاط قوت

 • بهترین جرم گیر و رسوب گیر موجود در بازار
 • از بین بردن کامل انواع رسوب و جرمها
 • رفع بوی نامطبوع سرویس بهداشتی و حمام
 • به صرفه
 • تمیز کنندگی فوق العاده

نقاط ضعف

 • درصورت تماس با زخم باز یا چشم یا پوست تحریک شده سوزش ایجاد می‌کند
 • آسیب به رنگ شیرآلات درصورت تماس مستقیم با آنها
 • رایحه نسبتا تند
 • نامناسب بودن ظرف

طرز استفاده از مایع سفید کننده

معمولا از ۳ نوع وایتکس یا سفیدکننده در مصارف خانگی استفاده می‌شود:

 • وایتکس یا سفیدکننده کلرین یا سدیوم هیپوکلریت
 • وایتکس یا سفیدکننده اکسیژن یا سدیوم پرکاربونات
 • وایتکس یا سفیدکننده هیدروژن پروکسید

ممکن است دمای آب، نوع تنظیمات ماشین لباسشویی و یا اموری مثل اتو کردن، با توجه به نوع وایتکس، از اصول خاصی پیروی کند. بنابراین همیشه توضیحات و دستورالعمل‌های قوطی وایتکس را بخوانید و هنگام خرید به نوع آن توجه کنید.

زمان مورد نیاز: ۴۵ دقیقه.

چگونه لباس‌ها را با وایتکس بشوییم؟

 1. از سازگاری لباس با وایتکس مطمئن شوید

  شستن لباس سفید با وایتکس بسیار رایج است و معمولا ریسک زیادی ندارد، اما هر نوع لباسی با وایتکس سازگاری ندارد. بنابراین همیشه به خصوص اگر لباس‌تان رنگی است، حتما لیبل خود لباس را برای دستورالعمل مربوط به سفیدکننده بررسی کنید.

 2. تهویه مناسب و شرایط ایمنی را رعایت کنید

  چه از وایتکس قدیمی ‌استفاده می‌کنید چه از یک سفیدکننده جدید و دوستدار محیط زیست، همیشه باید تهویه لازم را برای محیط هنگام استفاده از وایتکس، فراهم کنید. می‌توانید این کار را با باز گذاشتن در و پنجره و یا استفاده از هواکش انجام دهید.
  همچنین سایر لباس‌ها را از دور و بر مایع سفیدکننده دور کنید و حتما از دستکش لاستیکی استفاده کنید تا پوستتان با وایتکس تماس مستقیم نداشته باشد.

 3. وایتکس را همراه با آب مخصوصاً آب گرم استفاده کنید

  هیچگاه وایتکس را مستقیما روی لباس‌ها نریزید. برای استفاده از وایتکس، حتما از دستورالعمل روی بسته‌بندی پیروی کنید. این دستور معمولا، میزان و نسبت ترکیب مایع را به شما می‌گوید. بعضی از ماشین‌های لباسشویی، یک محفظه جدا برای وایتکس دارند، اما اگر ماشین لباسشویی شما این محفظه را ندارد، وایتکس را بعد از شروع سیکل شست و شو و بالا آمدن آب در ماشین اضافه کنید.
  وایتکس بیشترین اثر خود را همراه با آب گرم دارد، زیرا گرما، اثر سفید کنندگی مایع را فعال می‌کند.

 4. یک شست و شوی کامل با ماشین لباسشویی داشته باشید.

  اجازه دهید تا کار ماشین لباسشویی مثل همیشه کامل تمام شود. ( البته یک دور آبکشی اضافه، می‌تواند بوی باقیمانده وایتکس در ماشین و روی لباس‌ها را از بین ببرد.) پس از اتمام کار، لباس‌ها را مثل همیشه خشک کنید.
  اگر لباسی ظریف و حساس را می‌شویید، می‌توانید آن را به صورت دستی با وایتکس بشورید، اما حتما وایتکس را رقیق کنید تا به پارچه لباس‌تان صدمه‌ای نزند. سپس آن را کاملا شسته و چندبار آبکشی کنید تا مطمئن شوید همه سفیدکننده از آن خارج شده است.

توصیه های ایمنی استفاده از وایتکس

توصیه‌های ایمنی

 • حتما از دستورالعمل لیبل لباس و بسته‌بندی وایتکس پیروی کنید.
 • حتما از دستکش استفاده کنید تا وایتکس با دست‌تان تماس مستقیم نداشته باشد.
 • وایتکس را با مواد شوینده دیگر مخلوط نکنید، زیرا ممکن است موجب ایجاد گازهای آلاینده‌ و مضر برای تنفس شود.
 • اگر لباس‌های خود را دستی با وایتکس می‌شویید، یک پیشبند بپوشید تا قطرات وایتکس، لباس خودتان را سفید نکند.
 • مدت زمان ماندن لباس در وایتکس نباید بیشتر از ۵ دقیقه شود، زیرا وایتکس و سایر انواع سفیدکننده می‌توانند به الیاف پارچه لباس آسیب برسانند.
 • اگر لباس‌تان را به صورت دستی با وایتکس می‌شویید، از سازگاری مصالح سازنده سینک‌تان با وایتکس مطمئن شوید. برخی مصالح مانند سنگ مرمر، در تماس با مایع سفیدکننده به سرعت آسیب می‌بینند.
 • از وایتکس معمولا برای سفید کردن الیاف طبیعی مثل پشم، ابریشم و یا چرم استفاده نمی‌شود.
 • به خاطر داشته باشید که ممکن است مسائلی مانند تغییر رنگ شلوار کتان با وایتکس و تغییر رنگ شلوار لی با وایتکس هم در حین استفاده از مواد سفیدکننده برای‌تان پیش بیاید. در این مواقع بهتر است لباس را برای جلوگیری از خسارت بیشتر به خشکشویی دهید.
 • از وایتکس برای از بین بردن لکه لباس‌های رنگی و مشکی استفاده نکنید.

بهترین مایع سفید کننده لباس و سطوح موجود در بازار

این سفیدکننده‌ی سطوح به راحتی کف و دیوار سرویس‌های بهداشتی و حمام، دیوارهای رنگ روغن و روشویی‌های سرامیک را از آلودگی و لک پاک می‌کند و حتی برای شستن لباس‌های کتان، نخی، حوله و ملحفه‌های سفید بسیار مناسب است. برای شستن لباس‌های سفید می‌توان مقداری از مایع را با آب، داخل وان ریخت و پارچه را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه داخل آن خیس کرد و پس از آن آبکشی کرد.

انواع لک چای و چربی‌ها به راحتی با مایع سفید‌کننده‌ی اکتیو از بین می‌روند. دمپایی‌های پلاستیکی و یا کفش‌های پارچه‌ای سفید زود کثیف می‌شوند که با این محصول به سرعت مانند روز اولشان خواهند شد.

سایر مشخصات

 • قیمت مناسب در مقابل دامستوس در عین عملکرد مشابه
 • سفید کننده و ضد عفونی کننده انواع سطوح و البسه
 • مناسب برای انواع سطوح شیب‌دار سرویس‌های بهداشتی, توالت فرنگی , سینک‌های دستشویی و ظرفشویی ,دیوارها و کف زمین
 • قابل استفاده برای البسه سفید
 • از بین بردن ۱۰۰ % میکروب‌ها
 • بدون آسیب به سطوح
 •  غلیظ و به‌صرفه
 •  بدون بوی زننده

بهترین مایع سفید کننده‌ دامستوس کاربردهای فراوانی برای شست‌وشوی آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی، لباسشویی و سایر سطوح دارد. در سرویس‌های بهداشتی می‌توانید این محصول را به طور مستقیم روی لبه توالت و یا کاسه روشویی ریخته و تمام میکروب‌ها و لکه‌ها را از بین ببرید. البته بهتر است آن را شب تا صبح آن را دست نخورده باقی بگذارید. از این مایع سفید کننده می‌توان برای تمیز کردن سینک نیز استفاده کرد. محلول را روی سینک ریخته و با استفاده از برس آن را به صورت کف در بیاورید. بعد از ۵ دقیقه می‌توانید محل مورد نظر را بشویید.

اما دقت داشته باشید علارقم عملکرد مطلوب این شوینده، استفاده بیش از حد آن روی سطوح باعث تغییر رنگ و زردی سطوح می‌گردد. در نتیجه حتی اگر مشتری پروپاقرص دامستوس هستید، بهتر است گاهی از سفید کننده های معمولی هم استفاده کنید.

سایر توضیحات


 • – سفیدکننده غلیظ برای سطوح مختلف و البسه

 • – از بین برنده‌ی لک و چربی از روی سطح و لباس‌های سفید

 • – مناسب شستشوی سرویس بهداشتی، حمام، ملحفه و لباس‌های سفید

بهترین مایع سفید کننده معطر وایتکس مدل «Fresh Wild Flowers» مخصوص شست‌وشوی لباس‌ها است و با قابلیت سفید کنندگی و ضدعفونی‌کنندگی خود موجب تمیز شدن هر چه بیشتر لباس‌ها و برآورده کردن انتظارات شما از یک شستشوی ایده‌عال می‌شود. این محصول به‌علت حجم بالا (۴ لیتری) و بسته بندی گالنی، در رده‌ی محصولات شوینده‌ی مقرون‌به‌صرفه در بازار قرار می‌گیرد و برای خانواده‌های پرجمعیت یا مصارف سازمان‌های بزرگ بسیار کاربرد دارد.

این محصول را می‌توان هم به صورت دستی و هم در ماشین لباسشویی استفاده کرد. علاوه‌بر این مایع را برای ضدعفونی کردن سطوح نیز می‌توان به کار برد. همچنین به علت دارا بودن ترکیبات سدیم برای لکه‌بری و ضدعفونی کردن سطوح، البسه، سینک ظرفشویی، سرویس بهداشتی و … موثر است.

رایحه این محصول زنندگی بوی کلی آن را کمتر میکند اما به طور کلی بهتر است که نسبت به استنشاق بوی سفید کننده ها محتاط باشید.

بهترین مایع سفید کننده‌ تاژ را می‌توان هم به‌صورت دستی و هم در ماشین لباسشویی استفاده کرد. علاوه‌براین، برای ضدعفونی کردن سطوح نیز می‌توان این محصول را به کار برد. سفیدکننده‌ی تاژ به علت داشتن ترکیبات سدیم برای لکه‌بری و ضدعفونی کردن سطوح، البسه، سینک ظرفشویی، سرویس بهداشتی و… موثر است.

سفیدکننده تاژ چندمنظوره هستند و کاربردهای متفاوتی دارند؛ مثل استفاده برای لباس‌ها، پاک کنندگی سطوح، سفیدکنندگی ظرف‌ها و…

بخوانید: بهترین مایع ظرفشویی

با میزان کمی از مایع سفید کننده برف میتوان سطوح مختلف را از ظروف گرفته تا سطوح سرامیکی را پاکیزه نمود…

این مایع سفید کننده قدرت بسیار بالایی دارد اما در فضاهای سربسته ممکن است پس از استفاده نیازمند تهویه مناسب داشته باشید.

اگر ریه حساسی دارید این سفید کننده به علت غلظت بالای کلر در آن برای شما ممکن است مناسب نباشد.

رخشا یکی از زیر مجموعه های شرکت پاکسان است که به دلیل کیفیت بالا و تنوع محصولات از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

سفید کننده‌ی رخشا دارای محفظه‌ای پلاستیکی و سفید رنگ است. تمیز کردن سطوحی که جرم می‌گیرند و تغییر رنگ می‌دهند، با سفیدکننده‌ای قوی بهترین کار است.

انواع عوامل بیماری زا که با چشم دیده نمی‌شوند، ممکن است در همه جای خانه‌ی شما حضور داشته باشند که باید با یک محصول مناسب تمیز شوند.

بهترین مایع سفید کننده رخشا حاوی ۵ درصد کلر فعال است که در این زمینه کمک زیادی می‌کند. از این محصول برای سفید کردن انواع لباس‌های نخی، کتانی، حوله و ملحفه سفید یا تمیز و ضدعفونی کردن انواع ظروف چینی، ملامین و بلور یا تمیز و ضدعفونی کردن لوازم بهداشتی، وان و دستشویی استفاده می‌شود.

این محصول از شرکت رخشا یکی از اقتصادی ترین و ارزانترین سفیدکننده های بازار است.

بخوانید: بهترین مایع دستشویی

سفید کننده معطر اکتیو از لحاظ کیفیت بسیار بالاست و قدرت پاک کنندگی بالایی دارد و بو آزار دهنده نیز ندارد.

این سفیدکننده‌ی سطوح به راحتی کف و دیوار سرویس‌های بهداشتی و حمام، دیوارهای رنگ روغن و روشویی‌های سرامیک را از آلودگی و لک پاک می‌کند و حتی برای شستن لباس‌های کتان، نخی، حوله و ملحفه‌های سفید بسیار مناسب است. برای شستن لباس‌های سفید می‌توان مقداری از مایع را با آب، داخل وان ریخت و پارچه را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه داخل آن خیس کرد و پس از آن آبکشی کرد. انواع لک چای و چربی‌ها به راحتی با مایع سفید‌کننده‌ی اکتیو از بین می‌روند. دمپایی‌های پلاستیکی و یا کفش‌های پارچه‌ای سفید زود کثیف می‌شوند که با این محصول به سرعت مانند روز اولشان خواهند شد.

مایع سفید کننده بوژنه، مخصوص استفاده برای لباس‌ها است و با قابلیت “سفید کنندگی” و “ضدعفونی کنندگی” خود موجب تمیز شدن هر چه بیشتر لباس‌ها و برآورده کردن انتظارات شما از یک شستشو ایده آل است.

سفید‌کننده‌ی بوژنه به علت دارا بودن ترکیبات سدیم برای لکه‌بری و ضدعفونی کردن سطوح، البسه، سینک ظرفشویی، سرویس بهداشتی و … موثر است، همچنین معطر بوده و پس از استفاده عطر ملایمی از گل‌های بهاری بر جای می‌گذارد.

بخوانید: بهترین بخارشوی بازار

مایع سفید کننده رافونه با کاربرد دوگانه، مناسب برای سفید کردن و لکه‌زدایی سطوح و لباس‌های سفید است. این مایع با غلظت مناسب حاوی ۵ درصد کلر فعال است. از این مایع می‌توان علاوه‌بر تمیزکنندگی و سفیدکنندگی، برای ضدعفونی کردن سطوح و البسه سفید هم استفاده کرد.

همچنین در شست‌وشوی دستی، برای تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی، شستن ظروف چینی و حتی کریستال نیز قابلیت استفاده دارد.

این محصول یکی از ارزانترین سفیدکننده های سطوح و لباس بازار است.

پاک کننده و سفیدکننده “من” را اغلب در داروخانه ها میتوانید پیدا کنید. این محصول یکی از بهترین و قویترین سفید کننده های بازار ایران از برند قدیمی “من” است.

شوینده ی من قدرت پاک کنندگی بسیار بالایی دارد آن را هم میتوان با آب رقیق کرد و هم بطور مستقیم روی سطوح مختلف استفاده کرد. رسوبات و جرمها را کاملا و به راحتی تمیز کرده و مناسب سرویس بهداشتی و حمام است.

البته برای استفاده بر روی روشویی ها و سطوح طرح‌دار با احتیاط استفاده شود چرا که میتواند رنگ نقوش چاپی را از بین ببرد همچنین استفاده بر روی شیر آلات به طور کلی توصیه نمیشود.

رایحه آن از وایتکس خیلی خیلی بهتر است ولی بهرحال بوی تند شوینده دارد.

در انتها، شما از چه مایع سفید کننده ای برای سطوح و لباس استفاده میکنید ؟ از کدام راضی تر هستید؟ آیا سفید کننده دامستوس شوینده خوبی است؟ بهترین مایع سفید کننده کدام است؟ حتما کامنت بگذارید و ما را در جریان پیشنهادات خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

دکمه بازگشت به بالا