سیاسی

۵ روز مهم در اجرای توافق جامع اتمی ایران کدام است؟

اجرای توافق جامع اتمی ایران که روز ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) به دست آمد، طی ۱۰ سال آینده روزهای مهمی خواهد داشت. این جدول بر اساس متن توافق که نام رسمی آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است، تهیه شده است.

روزهای مهم در اجرای توافق جامع اتمی ایران
روز نهایی شدن توافق ایران و گروه ۱+۵ پایان مذاکرات اتمی و رسیدن به توافق را اعلام می کنند. به فاصله چند روز، پیش نویس قطعنامه ای برای تنفیذ توافق به عنوان یک سند بین المللی به شورای امنیت سازمان ملل ارسال خواهد شد.
روز پذیرش توافق حداکثر ۹۰ روز بعد از تنفیذ توافق در شورای امنیت سازمان ملل، توافق قابلیت اجرایی پیدا می کند.طی این مدت طرفین توافق باید تمهیدات لازم را برای اجرای تعهدات خود فراهم کرده باشند.
روز اجرای توافق همزمان با تایید اجرای تعهدات ایران از سوی آژانس، همه تحریم های اقتصادی، مالی و بانکی اتحادیه اروپا لغو می کند. ایالات متحده آمریکا تحریم های اقتصادی، نفتی، مالی و بانکی را تعلیق می کند.تحریم های شورای امنیت سازمان ملل هم (به غیر از تحریم های اشاعه ای و تسلیحاتی) در این مرحله لغو می شود.
روز گذار از توافق حداکثر ۸ سال پس از روز پذیرش توافق یا هر زمان زودتری که مدیرکل آژانس بتواند تایید کند که برنامه اتمی ایران کاملا صلح آمیز است، باقی مانده تحریم ها (تحریم های اشاعه ای و تسلیحاتی) را به طور کامل لغو می کند و ایالات متحده آمریکا تمام اقدامات لازم برای لغو کامل تحریم ها را انجام خواهد داد.همزمان دولت ایران بر مبنای اختیارات قانونی دولت و مجلس تصویب پروتکل الحاقی در مجلس را پیگیری خواهد کرد.
روز بسته شدن پرونده اتمی ایران ۱۰ سال پس از پذیرش توافق جامع اتمی، به شرط نقض نشدن تعهدات طرفین در توافق، شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه جدیدی پایان اجرای توافق و بسته شدن رسمی پرونده اتمی ایران را در شورای امنیت اعلام خواهد کرد.
بخوانید
15 روز مهم در اجرای توافق جامع اتمی ایران تا سال ۱۴۰۱+ جدول

 

برگرفته از bbc.com

3.7/5 - (4 امتیاز)

top10review

تمام تلاش تاپ تن اینه که با بررسی و معرفی بهترین محصولات و خدمات به شما برای زندگی بهتر و کاهش هزینه ها کمک کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا